Home » DÜNYA » Yves Rocher grubu Türkiye’de sendikal hakları tanımamaktan yargılanacak!
Bu davanın parçası olmaya çağırıyoruz!

Yves Rocher grubu Türkiye’de sendikal hakları tanımamaktan yargılanacak!
Bu davanın parçası olmaya çağırıyoruz!

Yves Rocher grubu Türkiye’de sendikal hakları tanımamaktan yargılanacak!
Bu davanın parçası olmaya çağırıyoruz!
2018 yılında Türkiye’deki Flormar işçileri sendikalaşmak istemiş, 36 işçi işten atılmıştı. İçerdeki örgütlülük atılan işçilere sahip çıkınca atılanların sayısı 132’ye ulaştı. Fabrikada çalışanların çoğunluğu kadın işçilerdi. Ve işçiler fabrika önünde direnişi seçti. Yaklaşık 300 gün gibi uzun bir süre direnen Petrol-İş üyesi işçiler en sonunda 7 Mart 2019’da 16 aylık tazminatlarını alarak süreci tamamlamıştı. Patronun sendikayı tanımayan tutumu karşısında direnebildikleri kadar direndiler ancak güçleri sadece geri adım attırmaya yetti.
Sendikalaşmayı tanımayan Flormar şirketinin arkasında Fransız Yves Rocher isimli, birçok ülkede faaliyet gösteren kozmetik tekellerinden biri vardı. Biz de Grev ve Direnişlerle Dayanışma Komitesi olarak o süreçte Flormar işçileriyle dayanışma için Yves Rocher boykot çalışmaları yürütmüştük. Çünkü sendikalaşma hakkını asıl tanımayan ve Flormar’ın da engellemesini sağlayan Rocher grubuydu.
Yaklaşık 3 yıl önceki bu süreci bugün tekrar gündemleştirense Yves Rocher hakkında açılan bir dava sürecidir. 2017’de çıkan bir yasa sayesinde Fransız şirketlerinin başka ülkelerdeki pratiklerinde de yasalara aykırı davranmasına ilişkin dava açılabiliyor. Flormar işçilerinin şikayetleri nedeniyle Yves Rocher grubu Fransa’da yargılanacak. Bu mahkeme sürecinden bir ceza çıkması emsal karar oluşturacak. Bu mahkemelerden lehimize bir karar çıkabilmesi onu basınç altına alabilmemize bağlı. Bunun için avukatlarımız salonda, biz sokakta bu davanın takipçisi olacağız. Kapalı kapılar ardında çıkacak kararı beklemiyoruz. 30 Haziran tarihinde Mahkeme dosyanın eksik olup olmadığını kontrol edip kabulünü değerlendirecek ardından da duruşma tarihlerini belirleyecek. Bizler Flormar işçilerinin mücadelesini Fransa’ya taşıyor ve o gün Rocher grubuna karşı dava sürecine müdahil olmak için sokağa çağırıyoruz.
Bildiğiniz gibi Türkiye’de birçok Fransız sermaye grubunun yatırımı var. Böylesi bir karar sınıf mücadelesine olumlu etki yaratacaktır. Bizler bu dava sürecine dair boykot sürecinde birlikte hareket ettiğimiz Fransız gruplarıyla, enternasyonal işçi mücadelesini önemseyen tüm örgüt, kurum ve kişilerle birlikte bir süreç örmek istiyoruz.
Bu davayı bir ilke çevirelim, patronlara dünyanın dört bir yanındaki işçilerin burdaki kardeşleri tarafından da mücadelelerinin taşındığını gösterelim.

Comité de Solidarité avec Grèves et Résistance (Grev ve Direnişlerle Dayanışma Komitesi)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*