Home » DÜNYA » Yunanistan’da Yeniden İhanet

Yunanistan’da Yeniden İhanet

Yunanistan’da bir önceki seçimden başarı ile çıkan Syriza yapılan yeni seçimler ile tekrar bir “başarı” elde etti. Syriza’nın seçimi kazanmasına Yunan işçi ve emekçilerinden çok AB emperyalistleri sevinmiştir. Syriza’nın son yapılan seçimi kazanması kemer sıkma politikalarının meşruluk kazanması anlamına gelmektedir. Liberal reformist  Syriza rüyası, seçimden önce verdiği sinyalller ile hızla bir ihanet şebekesine dönüşmüştü. AB ile yaşanan ilişkiler ve Referandum aldatmacası sürerken Çipraz ekibi içlerinde yer alan “sol” güçleride tasfiye etmişti. Kemer sıkma programı oylamalarında hayır oyu kullananlar Syriza içinden hızla uzaklaştırıldılar

Aslında bu seçimi 5 yıllık bir meşruluk kazanmanın ve AB ile uyum içerisinde uygulanacak yıkımın son düzenlenmesi olarak okumak lazım. Bir önce ki seçimde Syriza’yı yere göğe sığdıramayanlar günler öncesinden Yunanistana gidip seçim izlenimleri yazanlar, kardeş parti ilanını hemen seçim sarhoşluğuyla yapanlar, bu seçimlerde pekte oralı olmadılar. Zaten olmak içinde hiç bir sebepleri kalmadı. Syriza denen Truva atının misyonu bizim liberal reformist parlamento düşkünlerimizin bile boğazına dizilen bir hüsrana dönüştü.

7-maddede-erken-secim-73019-5

Ancak bu seçimler bir gerçeği bize gösterdi. Seçimlere katılım oranı Faşist cunta döneminden bile daha aşağıda Yunan işçi ve emekçileri kemer sıkma politikalarına ve AB emperyalistlerinin Syriza eliyle uygulamaya koyacağı yıkıma karşı tepkisini sandıklara gitmeyerek gösterdi. Seçimlerde oy oranının bu kadar düşük olması Yunanistan’da sokağın yeniden ısınacağının bir ön belirtisidir. Seçimlerde katılım oranı %55’lerde kaldı. Yunan işçi ve emekçilerinin 4,5 milyonu sandık aldatmacasına kanmayarak seçimleri boykot etti.

Syriza yine beklendiği gibi ANEL denen gerici ve faşist parti ile hükümeti kuracak. Ayrıca “Bağımsız Yunanlılar” denen troyka yanlısı ekipte hükümete destek verecek. Bu seçimlerde de kemer sıkma politikalarına karşı tavrını sürdüren Altın Şafak oylarını %1 civarında arttırdı. Göçmen sorunu ekseninde özellikle Yunan adalarından yaşayan ve Göçmen sorunundan en çok “etkilenen” kesimler Altın Şafak partisine oy verdiler. Sessizce büyüyen bir tehlike, büyümesini yavaşta olsa sürdürüyor.

Syriza’nın bu seçim “başarısı” ile ne yapacağını izleyip göreceğiz. Ancak dünya ölçeğinde yaşanan kapitalist krizin ve giderek derinleşen Mülteci krizinin daha başında olduğumuzu düşünürsek bu ihanet şebekesinin ömrününde uzun olmayacağı kesin. Yunan işçi sınıfının bir an önce örgütlenerek gerçek bir sosyalist partiyi inşaa etmesi ve mücadeleyi sokakta büyütmesi gerekmekte. Yoksa Syriza’nın yerine gelecek olan başka bir seçenekte Yunan işçi ve emekçilerine birşey vermeyecektir.

Syriza’nın sevimli çocuğu Çipras’ın maskesi hızla düştü. Şimdi Syriza’yı ve onun yıkım programını al aşağı etmek için sokaklara çıkmak, genel bir grev ile direnişi büyütmek zamanıdır. AB emperyalistlerinin Yunan işçi ve emekçilerinin boynuna geçirdiği kemerden ancak bu şekilde kurtuluna bilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*