Home » GÜNDEM » Yahoo Krizin Faturasını İşçilere Kesti

Yahoo Krizin Faturasını İşçilere Kesti

Dünya ölçeğinde yaşanan ekonomik kriz internet devlerinden Yahoo tekelinide vurdu. Yahoo, geçen yılın son çeyreğinde 4.43 milyar dolar zarar ettiğini açıkladı. Yahoo zararın faturasını işçilere ödetmeye hazırlanıyor. Her krizin faturasını işçi sınıfına ödetmeye alışık olan burjuvalar gibi Yahoo tekelinin sahipleride tasarruf yapmaya işçileri işten atarak başlıyacaklarını duyurdular.

Yahoo ayrıca ürün sayısınıda azaltacağını söyleyerek bir çok ofisini bu nedenle kapatacağını belirtti.  Googel ve Facebook gibi tekeller karşısında eski gücünü koruyamıyan ve tekeller arası rekabette geriye düşen internet devinin bu hamlesi ile 9 bin işçi işsiz kalacak.

Yahoo e-posta servisinde, blog sitesi Tumblr’da ve arama motorunda kullanıcı deneyimini öne çıkaracak ve bu platformları reklam verenler açısından çekici hale getirecek değişiklikler yapacak. Bu uygulama aslında sosyal medya kullanıcılarını birer ücretsiz çalışan haline getiren facebook tekelinin yıllardır yaptığı bir şey.

Daralma kapsamında beş bölgedeki Yahoo ofisleri de kapatılacak. Ayrıca 9 bin Yahoo çalışanı işçi işinden edilecek. Bilişim sektöründe ki devasa artış aynı anlamda sektörde çalışan işçilerin daha güvencesiz ve geleceksiz çalışmasınında önünü açıyor.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*