Home » DÜNYA » Virüs işçi katliamına dönüşüyor!

Virüs işçi katliamına dönüşüyor!

Korona virüsünün üretimin durdurulmaması ve zorunlu işçi sağlığı ve güvenliği önlemlerinin alınmaması nedeniyle işçi sınıfına dogru yayılması hızlanıyor.

Burjuvazi ve orta sınıflar dünyaya virüsün yayılmasında ugursuz bir rol oynadılar. Tehlikenin boyutları kendini hisettirince kapitalist devletlerinin en akıllı çocukları yine bu orta ve üst sınıflar oldu. Uluslar arası seyahatleri iptal edip işleri de yüksek ücretli elemanlarına devrederek kimisi yazlıklarına kimisi saray yavrusu evlerine çekildiler. Kendilerini virüse karşı büyük bahçeli havuzlu evlerinde karantinaya aldılar. Burjuvaziden başlayarak orta sınıf bir şekilde kendilerini güvenceye aldı ama virüs artarak yayılmaya devam ediyor peki nasıl ve kimler içerisinde?

Televziyonlarda bolca seyrediyoruz; yok sokaga cıkanlar yok otobüse dolanlar yok metrolara binenler diye sorumsuz insanlar yüzünden yayıldıgını agız birligi ederek söylüyorlar. İtalya başbakanı utanmazca her akşam çıkıyor degişen birşey yok insanlar sokaga çıkmaya devam etikçe bunun önüne geçilemez filan diyor. Ama kimse demiyor bu insanlar nereye gidiyor kendini ve çocuklarının yaşamını tehlikeye atarcasına nereye gidiyorlar sabahın köründe ya da nerden dönüyorlar akşamın karanlıgında? Çalışmasa yaşayamayacakları için bütün riskleri göze alarak işe giden işçiler.

Ve şu anda virüs işçiler içerisinde hız kesmeden yayılıyor. Fransa’da son haftalarda ölüm oranı özellikle kasiyerler ve büyük fabrika işçileri arasında artmaya başladı. Keza göçmenler içerisinde de hızla yayılıyor. Sadece türkiyeli göçmenler içerisinde ölü sayısı 40 civarında. Önümüzdeki süreçte işçiler ve göçmenler içerisinde daha da ölümcül yayılma olasılıgı yüksek. Bunun birinci nedeni çalışmak zorunda olunması, iş ortamı işe gidip gelirken toplu taşıma araçlarını kulanmak zorunda olmaları diger bir etkende özelikle göçmenler açısında barınma sorunu çok küçük evelerde yaşamak zorunda kalmaları. Yine çok yaygın olan oda kiralama yöntemiyle bir odada bir kaç kişinin kalmak zorunda olması (bu özelikle büyük kentler için geçerli). Hatta Paris Londra gibi büyük kentlerde ranza kiralayarak yaşayanlar azınmayacak sayıda…

Tehlike işçi sınıfına ve yoksullara dogru hızlıca yayılmakta. Bu virüs işçi sınıfı ve yoksullara dogru yayıldıkça üst sınıflar işçi sınıfı ile kendi aralarındaki duvarları daha da büyütecekler. Ekonomik daralmayla ve bunun akabinde işte çıkarmalar ve iflaslarla birleşince göçmenlere karşı ırkçılık daha bir körüklenecek ve saldırganlaşacak.

Bugünden önümüzdeki sürece hazırlanmayanlar bu enerjiden yoksun olanları da karanlık bir dönemin bekledigi kesin. Şimdi yeni toplumsal ayaklanmalar sürecine hazırlanma zamanı bütün iletişim aglarini bugünden çok daha geniş ve sınırları aşan bir örgütlenme zemini ve baglamı için örmeliyiz.

Devrimci Proletarya/Fransa

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*