Home » DİRENİŞ ÇADIRI » Urfa’da Kısmı Kazanım

Urfa’da Kısmı Kazanım

Urfa’da DEDAŞ işçilerinin direnişi kısmı kazanımla. Dicle enerji işçilerinin maaşlarının ödenmemesi ve asgari ücret artışının maaşlarına yansıtılması için 5 günlük bir direniş yapmışlardı. Direniş sonucunda işçilerin ödenmeyen birikmiş maaşları ödendi. İş yeri komitesi aldığı bir kararla direnişi şimdilik bitirdi. Enerji-Sen direnişle ilgili bir açıklama yaptı;

Urfa Dicle EDAŞ Arıza-Onarım-Bakım servisinde taşeron şirket aracılığıyla çalıştırılan enerji işçilerinin direnişi İşçi Komitesi’nin kararıyla sona erdi.

Çoğunluğu sendikamız üyesi olan enerji işçileri 25 Şubat Perşembe günü başta ödenmeyen maaşları ve asgari ücret artışının maaşlarına yansıtılmaması olmak üzere işyerinde yaşadıkları çeşitli sorunlar nedeni ile İş Kanunu 34. maddesine dayanarak direnişe başlamışlardı.

5 gün boyunca bulundukları işletme önlerinde eylemler yapılmış son olarak da 29 Şubat günü Dicle EDAŞ Urfa İl Müdürlüğü önünde bir basın açıklaması ile taleplerini bir kez daha kamuoyu ile paylaşmışlardı. İşçilerin direnişi sonucu yaklaşık bir buçuk aydır ödenmeyen maaşlar yatırıldı.

Gerçekleştirdiğimiz kitlesel ve coşkulu basın açıklamasının ardından taşeron şirket yöneticileri ile yapılan ve sendikamızın genel merkez yöneticileri ile işçi temsilcilerinin katıldığı görüşmede taleplerin taşeron şirket ile ilgili olan kısımları görüşüldü. Taleplerin şirket tarafından kabul edilmesi üzerine oluşturulan İşçi Komitesi direnişi bitirmeye karar verdi.

Bir kez daha altını çiziyoruz: Taleplerimizin ve verilen sözlerin takipçisi olacağız.

Asgari ücret artışının maaşlara yansıtılması talebimizin muhatabının Dicle EDAŞ olması dolayısıyla, mücadeleyi Dicle EDAŞ bünyesindeki diğer illere yayarak büyüteceğiz.

Kölelik koşullarında çalışmayacağız. Güvenceli çalışma koşulları, insanca yaşayacak ücret istiyoruz, alacağız.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*