Home » GÜNÜN İÇİNDEN » Taksim’de BDP’lilere müdahale ve gözaltı

Taksim’de BDP’lilere müdahale ve gözaltı

Abdullah Öcalan’ın yakalanmasının yıldönümünde aralarında BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak’ın da bulunduğu BDP kitlesi saat 14:00’de protesto gösterisi yapılacağını duyurdu. Saatler öncesinden Taksim Meydanı ve çevresinde geniş bir güvenlik terörü uygulayan polis grupların meydana girmesine izin vermedi. Sivil polisler de meydan ve çevresinde bekleyen gruplara kimlik kontrolü yapıp, uzaklaştırdı. Taksim’e çıkan tüm yollarda panzerler bekletildi.

Eyleme izin verilmeyince BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak ve BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel’in arasında bulunduğu yüzlerce kişi oturma eylemine başladı.

24 kişi gözaltına alındı

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın Türkiye’ye getirilişini protesto etmek amacıyla Taksim Meydanı’na girmek isteyenlerle polis arasında yaşanan gerginliklerin ardından aralarında BDP İstanbul İl Eşbaşkanları Asiye Kolçak ve Ali Rıza Bilgili ile BDP MYK üyesi Gülçin İsbert’in de aralarında bulunduğu 23 kişi, İstiklal Caddesi üzerindeki Demirören Alışveriş Merkezi önünde gözaltına alındı. Meydana giriş çıkışlara izin verilmezken, Taksim’e girmek isteyen bir kişi de, polislere karşı çıktığı için gözaltına alındı.

BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak, BDP İstanbul Milletvekili ve BDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Filiz Koçali’nin de aralarında bulunduğu ve Mis Sokak’ta durdurulan grup ise, meydana girişe izin verilmeyince oturma eylemine başladı. Oturma eylemi, “Be Serok jîyan nabe”, “Bijî Serok Apo” sloganları atıldı. Burada açıklama yapan Filiz Koçali, gözaltına alınanların derhal serbest bırakılmasını isterken, arkadaşları bırakıldıktan sonra basın açıklaması yapacaklarını söyledi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*