Home » GÜNDEM » Taksim çağrıları yineleniyor

Taksim çağrıları yineleniyor

İçişleri Bakanı Muammer Güler‘in yaptığı “Taksim, 1 Mayıs’a yassak” açıklamasına tepkiler sürerken 1 Mayıs’ta Taksim’de olunacağı ve Taksim çağrıları yineleniyor.

DİSK Genel Başkanı Kani Beko: DİSK’e bağlı işçilerle yine Taksim’de olacağız. İçişleri Bakanı Güler’in, Taksim’deki fiziki koşulları gerekçe göstererek, kutlamalara yasaklama girişimini kınıyoruz. Taksim alanını biz de gördük, inceledik. Fiziki koşullar açısından bazı handikaplar taşıdığını biz de biliyoruz. Ancak bu fiziki durumun, 1 Mayıs’ın Taksim’de kutlanmasına engel olduğunu düşünmüyoruz.

KESK Genel Başkanı Lami Özgen: Fiziki alan gerekçesiyle Taksim’in yasaklanmasını fırsatçı ve yasakçı politikaların devamı olarak görüyoruz. Fiziksel koşullar gerekçe gösterilerek Taksim emekçilere kapatılamaz, 1 Mayıs’ta Taksim’deyiz. Ayrıca konfederasyonların dışında birçok siyasi yapıda 1 Mayıs’ı Taksim’de kutlama noktasında kararlı.

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İstanbul Şubesi: Çağdaş Hukukçular Derneği olarak, 1 Mayıs’ta 1 MAYIS alanında olacak, her türlü baskı ve zora karşı, işçi, emekçi ve devrimcilerle birlikte mücadele edeceğiz. Siyasal, sendikal ve toplumsal muhalefetinin sesinin siyasi iktidar eliyle kapatılmayacağını bir kez daha dosta düşmana göstereceğiz.

Türk İş İstanbul Şubeler Platformu: 1 Mayıs günü işsizliğe, yolsuzluğa, güvencesizliğe karşı, örgütlemelerin önündeki engellerin kaldırılması için, her türlü anti demokrat uygulamalara karşı, işçilerin birliği halkaların kardeşliği için, güvenceli iş güvenli gelecek için işçileri emekçileri 1 Mayıs’ta Taksim’de taleplerini birlikte haykırmaya çağırıyoruz.

Türk-İş: Türk-İş, 1 Mayıs 2013’te İstanbul Taksim ile Türkiye’nin tüm bölge ve illerinde alanlarda olacaktır. Türk-İş, düzenleyeceği mitinglerde tüm emek ve meslek örgütleri ile omuz omuza olmayı dilemektedir.

Görüşmeler sürüyor

İçişleri Bakanı Güler’in açıklamalarının ardından önümüzdeki günlerde Bakanlık ve İstanbul Valiliği ile görüşmelerde bulunacaklarını söyleyen Lami Özgen, “Geçen yıl da aynı tarz ve yöntemi gördük. Güvenlik gerekçesiyle yasaklamak istediler. Ancak yaptığımız görüşmelerde bunun bir bahane olduğunu ifade ettik. Bu yıl da yeniden görüşme yapacağız. Görüşerek bu sorunu çözebileceğimize inanıyoruz. Kamuoyunu da duyarlı olmaya ama ayrıca sakin olmaya davet ediyorum” dedi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*