Home » İŞÇİ SINIFI » Taksim 1 Mayısından notlar, gözlemler, yorumlar…
Bir çok ilden otobüslerle erken saatlerde İstanbul'a gelip Şişhane kolunda toplanan Tekel işçileri, 1 Mayıs'ın ilk eylemini de Taksim'de 6.30'da yaptı. Taksim anıtı önüne gelerek "Hamdullah Uysal Ölümsüzdür" pankartını açan Tekel işçileri, Ankara direnişi sırasında trafik kazasında hayatını kaybeden Samsun Tekel işçisi Hamdullah Uysal'ı andı.

Taksim 1 Mayısından notlar, gözlemler, yorumlar…

06.30: Bir çok ilden otobüslerle erken saatlerde İstanbul’a gelip Şişhane kolunda toplanan Tekel işçileri, 1 Mayıs’ın ilk eylemini de Taksim’de yaptı. Taksim anıtı önüne gelerek “Hamdullah Uysal Ölümsüzdür” pankartını açan Tekel işçileri, Ankara direnişi sırasında trafik kazasında hayatını kaybeden Samsun Tekel işçisi Hamdullah Uysal’ı andı. “Hamdullah Uysal Ölümsüzdür”, “Yaşasın 1 Mayıs” sloganlarını atan Tekel işçileri, daha sonra Şişhane kolundaki kortejlerine döndüler. Bu yıl baharı erken getiren Tekel işçilerinin Taksim 1 Mayısının açılışını da yapmaları, Tekel direnişinde ölümsüzleşen Hamdullah Uysal’ı işçi sınıfının 1 Mayıs ölümsüzleri ile tanıştırmaları güçlü bir açılış oldu.

8.00: Şişli kolunda da ilk sloganlar yükselmeye başladı. Devrimci 1 Mayıs Platformu bileşeni olan siyasetler ile KESK ve DİSK’e bağlı sendikalar “Yaşasın 1 Mayıs” sloganlarıyla toplanmaya ve hazırlıklarını yapmaya başladı.

8.30: DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, Şişli’deki DİSK Genel Merkezi’ne gelerek bina önünde toplanan işçilere hitaben kısa bir konuşma yaptı. Çelebi ”Çok sayıda işçi, emekçi, 1 Mayıs’ta yeniden buluşuyor. Şairin dediği gibi ‘güzel günler görecek çocuklar’ yaklaşımı. Taksim 32 yıl sonra güzel günler görecek. Bugün temel sorun işsizlik, yoksulluk, işten atılma gibi birçok sorun var. Bunların aşılması için Taksim’de çığlığımızı yükseltelim. Bütün emekçi halkın 1 Mayısını kutluyorum.” dedi. Çelebi, “Gazsız ve copsuz; barış, özgürlük ve mutluluk içinde 1 Mayıs kutluyoruz. 1 Mayıs’a bakış, 180 derece değişti. Demek ki olabiliyor, bunu işçi sınıfı başardı” diyerek neoliberal burjuva demokrasisinin reklamını yapmaktan ve “1 Mayıs’ın geçmişinin üzerine sünger çekelim” diyen Cumhurbaşkanı Gül ile aynı ağızdan konuşmayı da ihmal etmedi. Hangi barış?

9.00: Polis helikopterleri Taksim ve çevresindeki “gözlem” uçuşlarına başladı. Şişli, Şişhane, Dolmabahçe kollarında sendika, kitle örgütü, parti ve örgütlerin toplanışı sürerken Taksim Meydanı’nda oluşturulan kürsü ve ses düzeninin de hazırlıkları sürüyor. DİSK Genel Merkezi önünde toplanan DİSK üyesi işçiler de yürüyüş kolundaki yerlerine geldiler. Şişli kolundaki sendikalar içinde DİSK’ten Birleşik Metal, KESK’ten Eğitim-Sen kortejleri şimdiden kitleselliği ve görselliği ile öne çıkıyor. İşten Atmalar Yasaklansın Platformu da bu kolda yerini aldı. Şişhane kolunda, Türk-İş’e bağlı Tek Gıda İş, Yol-İş, Tez Koop-İş, Petrol-İş, Deri-İş, Demiryol-İş sendikaları pankart ve kitleleri ile kortejlerini oluşturmaya başladı. CHP, EMEP, ÖDP de bu kolda yer alıyor. 1 Mayısı şova dönüştürmek isteyen işçi düşmanı CHP korteji kitleselliği kadar pişkinliğiyle de dikkat çekiyor. ÇDirenişteki İşçiler Platformu da İSKİ işçilerinin direniş yeri olan Aksaray İSKi önünde toplanmaya başladılar. Dün Samatya Hastanesi şantiyesindeki direniş yerlerinden gözaltına alınan iki Samatya inşaat işçisi de İSKi işçileriyle birlikte buradalar. Bir grup Tekel işçisi de birazdan buraya gelecek. Direnişteki İşçiler Platformu topluca yürüyüş koluna hareket edecek. Direnişteki İşçiler Platformu dün yayınladığı 1 Mayıs bildirgesinde şunları vurgulamıştı: “Taksim’i özgürleştirdik, artık Taksim tartışmasız 1 Mayıs alanıdır. Sıra 1 Mayıs kürsüsünün gerçek sahipleri tarafından alınmasında. 1 Mayıs’ın ve 1 Mayıs kürsüsünün gerçek sahibi işçi sınıfıdır, öncü işçilerdir, direnişteki işçilerdir. Söz/kürsü sınıf hareketinin her kabarışında sınıfı arkasından vuran ihanetçi sendika bürokrasisinin değil, Tekel, İtfaiye, İSKİ, Samatya inşaat, Marmaray işçilerinin, Esenyurt belediye, ATV sabah işçilerinin …; Direnişteki İşçiler platformunun olmalıdır. 1 Mayıs kürsüsü, her seferinde sermaye devletinden icazet dilenen ve sermayeye değil işçi sınıfına barikat olanların değil, sınıf talepleriyle alanı dolduran işçi sınıfının olmalıdır.” Direnişteki İşçiler Platformu’nun bu çıkışı, Taksim 1 Mayıs’ının sendika ağaları tarafından karnavala dönüştürülmek istenmesine karşı önem taşıyor.

10.00: Şişli-Mecidiyeköy kolunda yürüyüş başladı. DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi ile konfederasyon yöneticileri ve Tarık Akan, Rutkay Aziz, Genco Erkal, Eşber Yağmurdereli, Halil Ergün ve Cem Özer’in de aralarında bulunduğu sanatçılar, kortejin başında yürüyor. Muazzam bir coşku ve kitlesellik var. Yürüyüş kolunun ön tarafı Harbiye’deyken Şişli’deki orta ve arka tarafları henüz yürüyüşe başlayamadı bile. DİSK sendikaları içinde hem diğer illerden hem de İstanbul’daki fabrikalardan pankartlarıyla gelen işçiler dikkat çekiyor. Eğitim-Sen kortejinde güvencesiz çalışmaya karşı ve TİS-Grev hakkı için ajitasyon konuşmaları ve sloganlar öne çıkıyor. Devrimci 1 Mayıs Platformu toplam 10-15 bin kişilik bir kitleselliğe sahip. Halk Cephesi korteji kitleselliğiyle dikkat çekiyor. Devrimci Proletarya korteji Yeni Hayat Derneği kortejiyle arka arkaya yürüyor.. Devrimci Proletarya “Sermaye için değil İşçiler için demokrasi”, Yeni Hayat Derneği ise “Krize, Güvencesiz yaşam ve çalışmaya karşı Genel Grev Genel Direniş” pankartıyla yürüyorlar. “Yaşasın Proletarya Enternasyonalizmi”, “Kahrolsun Ücretli kölelik düzeni”, “Kahrolsun burjuva demokrasisi, yaşasın sosyalist işçi demokrasisi” Devrimci Proletarya kortejinde sık atılan sloganlar. Şişhane kolunda yerini alan Direnişteki İşçiler Platformu’nda İSKİ, Samatya, İtfaiye, Tekel işçileri yer alıyor. İSKİ işçileri “Taşerona Hayır” önlükleriyle yürüyorlar.

10.30: Bitlis’ten gelen bir grup Tekel işçisi, Taksim meydanındaki platformun önüne “İşçilerin Birliği Sermayeyi Yenecek” pankartları ve “Biji 1 Gulan” sloganları ile gelerek sendika görevlileri ile tartıştırtılar. Basının da yoğun ilgi gösterdiği Bitlisli Tekel işçileri, “Bu alan Türk-İş, DİSK’in değil, direnişteki işçilerin. Biz bu alanları Ankara’daki 72 günlük direnişimizle açtık. En öne Memur-Sen Kamu-Sen yerleştirilip 1 Mayıs’ın gerçek sahipleri işçiler Şişhane’ye itilemez” diye tepkilerini gösterdiler. Devrimci Proletarya muhabirinin konuştuğu işçiler, direnişteki işçilerin en önde olması ve kürsüden söz hakkı istediklerini belirttiler. Bitlis işçileri Kürdistan’daki 1 Mayıs Batman’da bölgesel olarak kutlandığı için Kürt Tekel işçilerinin çoğunluğunun oraya katıldığını, kendilerinin Taksim 1 Mayıs’ına bir grup olarak geldiğini belirttiler. Tekel işçilerinin ve Direnişteki işçilerin dinamizmi ve sendika ağalarının barikatlarına tepkileri şimdiden sendika ağalarının karnaval türü 1 Mayısının sınırlarını zorlamaya başladı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*