Home » GÜNÜN İÇİNDEN » Taksim 1 Mayıs’ı

Taksim 1 Mayıs’ı

İstanbul’da 1 Mayıs eylemi  ilk olarak sabah saatlerinde Taksim Meydanı’nda gerçekleşti. İnşaat-iş Sendikası “Kavga, Sokak, Direniş! Yaşasın 1 Mayıs” pankartı ile Taksim Meydanı’na çıktı. Alınteri ve DAF okurları da İnşaat-İş eylemine önlükleri ile katıldı. Taksim’e çıkan 3 kişi polisler tarafından gözaltına alındı.

Taksim Meydanı’na çıkmaya çalışan gruplar öğlen saatlerine kadar Şişli, Mecidiyeköy, Bomonti, Dolapdere, Harbiye ve Taksim Meydanı’nda gün boyu eylemlerini sürdürdüler.

Polis Taksim’i zorlayan gruplara gaz ve ses bombaları, plastik mermi ve TOMA’larla müdahale etti. Bir çok eylemci polis saldırısında yaralandı. İki yüzün üzerinde kişi, polis tarafından darp edilerek gözaltına alındı. Okmeydanı’nda Halk Cephesi üyeleri ile polis arasında gün boyu çatışmalar devam etti.

Talimhane’den Taksim Meydanı’na açılan sokakta Mücadele Birliği, SODAP, BDSP ve Dev Tekstil üyeleri pankart açarak meydana doğru yürüdüler. Polis eylemcilere saldırarak gözaltına aldı. Gün boyunca bir çok ara sokakta çatışmalar sürdü. PDD pankartı açan iki kişi işkence ile gözaltına alındı. Polis saldırısına karşı eylemciler taş, havai fişek ve molotoflarla karşılık verdiler.

HKP üyeleri Beşiktaş’ta toplanarak Taksim’e yürümeye çalıştı. Polis HKP üyelerine gaz ve joplar ile saldırdı. Bir çok HKP üyesi gözaltına alındı.

Saat 14.30’a kadar çatışmalar devam etti.

bdsp-sisli-pankart-yuruyus-AA

DAF-768x431

devrimci-hareket

insaat-is-1mayis

iskence-devrimcidurus

kolektif-he-1may_15725a3135e88d

mbbdsp_15725cab76dac4

mecidiyekoy-1may

mecidye-saldiri_15725b6c4884de

yuruyorlar_15725b049ab6b8

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*