Home » DÜNYA » “Syriza” Truva Atı Yıkım Programıyla İçeride

“Syriza” Truva Atı Yıkım Programıyla İçeride

Syriza’nın liberal reformist programı üzerine bir yazı yayınlamıştık. (http://devrimciproletarya.net/yunanistanda-ekonomik-siyasal-kriz-secimler-ve-syriza/) Bu yazımızda Syriza’nın programının ufkunun ne olduğunu anlatmaya çalışmıştık. Syriza bizi yanıltmadı, “hayır” kampanyası Syriza hayalleri duvara toslayanları umutlandırsa da Syriza yine aynı Syrizadır.

Sermayenin Truva Atı Syriza “Hayır” kampanyası ile aslında kendi içinde ki muhalefete bir ayar çekme derdinden başka bir dert gütmemiştir. Syriza ayrıca “hayır” kampanyası ile bana onay verdiniz kozunu eline alarak Yunan işçi ve emekçilerinin bizzat kendi eliyle hazırlanan ve mecliste onaylanan yıkım programına karşı öfkesini soğurmanında yöntemini bulmuştur.

Syriza uyanık bir yapıdır. Sokağın kendisini buraya getirdiğini bilerek referandum yalanı ile sokak ile sandık arasına sıkıştırdığı Yunan işçi sınıfını ve emekçilerini oyalamış ve kendisini al aşağı edecek sokağı bir süreliğine frenlemiş olabilir. Ancak şu bir gerçek ki zaten yıkımı iliklerine kadar yaşayan Yunan işçi ve emekçileri bu Truva Atı hamlesini boşa düşürecektir.

30200829

Sermaye başından beri memnun olduğu Syriza’nın bu yıkım programını ayakta alkışlamıştır. Syriza’nın sermayenin sıkıştırması karşısında gücünü aldığı sokağın değil yine sermayenin diğer renklerinin kapısını çalması aslında onun rengini açıkça ortaya koymaktadır. Rusya emperyalist kapitalistlerinden tutalım da İsrail saldırganlığıyla bile görüşmekten çekinmeyen Syriza kendi durduğu yerden kendi müttefikleri arayışını sürdürmüştür. Bu emperyalist kapitalistlerin hiç birisi Yunan işçi ve emekçilerinin müttefik ki olamazlar.

İsrail gezisi ile birlikte AB sermayesine size muhtaç değiliz izlenimi verme çabasında olan Syriza israil ile yaptığı görüşmede Dış İşleri Bakanı ağzıyla “Yunanistan ile İsrail arasındaki işbirliğini görüştük, ortak noktalarımızı bulduk, ancak sadece ortak noktalarımızın olmadığı da aşikâr. Bir dizi konu hakkında farklı fikir ve görüşe sahibiz, ancak enerji, teknoloji, suyun değerlendirilmesi, askeri işbirliği ve istikrar ve güvenlik konularında işbirliği gibi geliştirebileceğimiz stratejileri inceledik. diyerek aslında ne yapmak istediğini ortaya koymuştur. Hala Syriza umudu taşıyanlar bütün bu yaşanan süreçleri hokus pokus yöntemi ile yok saymaya çalışacaklardır.

yunan_parlamentosu_ciprasin_onerilerini_oylayacak

Syriza kapitalizmin “sol” Soslu Truva atıdır. Sabah akşam emperyalist kapitalistlerin kapısını çalan Çipras ve ekibi emperyalist kapitalizme göbekten bağlılık yeminleri etmektedirler. AB konuşmasında bizi kemer sıkma deneyleri alanına çevirdiniz çıkışı yapan Çipras aslında deneyi bırakın biz yapalım demeye çalışmış olacak ki yıkım paketini bizzat kendi hazırlamıştır.

Syriza tarafından hazırlanan yıkım paketi 300 sandalye bulunan mecliste 251 oyla kabul edildi.32 milletvekili “hayır” oyu kullanırken 8 milletvekili ise çekimser kaldı. Çipras yaptığı konuşmada savunma olarak 25 Haziran programından daha iyi diye bilmiştir. Bu aslında emperyalist kapitalizmin yıllardır işçi ve emekçilere uyguladığı ölümü gösterip sıtmaya razı etme taktiğidir. Herkes kendi sınıfının taktiğini uygular iki sınıflı dünyanın bir gerçeğidir bu yaşananlar.

Çipraz meclisten geçirilen yıkım yasasının özetini şu kelimelerle ifade etmiştir.“Bu, Grexit tartışmalarını ortadan kaldıracak ve üç yıl boyunca ülke ekonomisine nefes aldıracak, aynı zamanda ülkenin uluslararası para piyasalarındaki güvenini yeniden kazanmasına yardımcı olacak bir program”

syriza-israil-AA

Bu ifade de  Yunan işçi emekçilerine dair hiç bir şey bulamazsınız. Programın özü budur “uluslararası sermayeyi mutlu etmek”

Syriza tarafından uygulanacak olan bu yıkım programı AB efendilerini memnun ettiki. Anında ilaç ve gıda yardımı yola çıkarıldı.

Syriza tarafından uygulanacak yıkım programı şu şekilde,
Emeklilik

– Emekli aylıkları için verilen ilave ikramiyelerde yüzde 8 ila 15’lik kesinti

– Muhtemelen bin 500 euro üstü emekli maaşlarında kesinti

– Erken emeklilik sona erecek

– 2022 yılına kadar emeklilik yaşı 2 ila 12 yıl artacak (40 yıl çalışanlar 62 yaşında, geri kalanı 67 yaşında emekli olacak)

EKAS ve sigorta primleri

– Yaşlı emekliler ve özürlülere verilen Emekliler için Sosyal Dayanışma Ödeneği’nde (EKAS) kesinti gündemde

– İlaçlı tedavilerde prim artışı bekleniyor

– Sosyal sigortalar primlerinde artış bekleniyor

Kriz vergisi ENFIA devam edecek

ENFIA, 2015 ve 2016’da da sürecek. Kriz döneminde hayata geçirilen gayrimenkuller vergisi ENFIA’dan devletin kasasına giren yıllık gelir 2,65 milyar euro.

KDV

– Yüzde 23 lokanta ve çoğu gıda ürünü

– Yüzde 13 oteller, elektrik, su, doğal gaz, taze gıda ürünleri

– Adalara uygulanan yüzde 30 vergi indiriminin akıbeti belli değil

Çiftçiler

– Çiftçilerin kullandığı dizel yakıttan alınan Özel Tüketim Vergisi iadesi sona erecek

– Çiftçi olma kriterlerinin ağırlaştırılması

Vergiler

– 30 bin euro gelire sahip olanlardan alınan dayanışma vergisi yüzde 187 artacak

– Orta ve yüksek gelire sahip olanlar için vergi kademelerinde artış olacak

– Lüks ürünler için vergi artışı

– Çiftçiler için uygulanan özel vergilendirme uygulaması iptal edilecek

– Firma ve işletmelerden alınan kurumlar vergisi yüzde 26’dan 28’e yükseltilecek

– Meslek sahipleri ile şirketlerden alınan peşin vergi miktarı yüzde 100’e çıkacak

– Vergi kaçırmanın zorlaştırılması

– Otonom bir vergi idaresinin kurulması

– Lüks araç ve yatlara vergi oranı yüzde 10’dan 13’e çıkacak

– Kapalı olan çok sayıda meslek serbest bırakılacak. İsteyen bu sektörlerde işletme kurabilecek.

Kapitalist akbabalar bir bir devreye girmeye hazırlanıyor. Syriza’nın kapısını dolaştığı Rusya ve Çin tarafından yönetilen BRICS’te devreye girmeye hazırlanıyor. Çipras’ın Putin ile görüşmesi, Yunanistan’ın BRICS ülkelerinin kurduğu bankanın tam üyesi olma önerisinin geliştirilmesi ve Çin’in yatırım sözü vermesi üzerine ABD’de devreye girmek için açıklama ve hamleler yapmaya başladı.

Syriza’nın 5-6 aylık iktidarı Yunan işçi ve emekçilerine yıkımın devamını sağlamaktan başka bir şey verememiştir. Ufukları iyileştirilmiş bir kapitalizmle sınırlı olanlar bakalım şimdi nasıl bahaneler ardına gizlenerek Syirza sevdasını sürdürecekler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*