Home » GÜNÜN İÇİNDEN » SES: ‘Hemşire Sakine Ocak derhal geri alınsın’

SES: ‘Hemşire Sakine Ocak derhal geri alınsın’

Samatya Hastanesi’nde TEKEL işçilerine destek grevi yapan arkadaşlarını ihbar etmesi istenen hemşire Sakine Ocak, bunu yapmayacağını söylemesi üzerine işten çıkarıldı. SES üyeleri bugün Samatya Hastanesi’nde bunu protesto etmek ve ‘Baskılar Bizi Yıldıramaz!’ demek için bir eylem yaptılar.

Samatya’da bulunan İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde bir araya gelen SES üyeleri başhemşire yardımcısı Sakine Ocak’ın işten çıkarılmasını protesto etti. “Sakine Ocak görevine iade edilsin”, “İdari ve siyasi baskılara son verilsin”, “Taşeron çalışma yasaklansın”, “İşçilerin maaşı ödensin hastane inşaatı tamamlansın” dövizleri açan SES’li sağlık emekçileri, hastane önünde yaptıkları açıklamada 4 Şubat’ta TEKEL işçilerine destek amacıyla yapılan eylem sırasında hastane yönetiminin Başhemşire Yardımcısı Sakine Ocak’a eyleme kimlerin katıldığını söylemesini istediğini, Sakine Ocak’ın ise buna tepki göstermesi üzerine ertesi gün işten çıkartıldığını kaydettiler.

SES adına açıklama yapan Songül Beydilli, sağlık emekçilerinin bu baskılara bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da taviz vermeyeceğini, Sakine Ocak’ın derhal görevine geri iade edilmesi gerektiğini ve keyfi uygulamaların son bulmasını söyledi.

SES’li emekçilerin eylemine alkışlarla yürüyüş yaparak katılan aynı hastanenin inşaatında çalışan taşeron işçiler adına da bir açıklama yapıldı. Aylardır ücretlerini alamayan ve bu nedenle iş durduran işçilerin hastaneyi bitirmeleri için derhal ücretlerinin ödenmesi gerektiği açıklandı. Daha sonra bir basın açıklaması yapmak üzere işçilerle beraber hastane şantiyesi önüne geçildi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*