Home » DİRENİŞ ÇADIRI » Saray İşçisi Kazandı

Saray İşçisi Kazandı

2013 Kasım ayında fazla mesai, izin vb haklarını talep ettikleri için patron tarafından işten atılan ve direnişe geçen Saray muhallebicisi işçileri “işe iade” davalarını kazandılar.

30 Mayıs’ta görülen dava sonucunda saray işçilerinin örgütlü olduğu DİSK Devrimci Turizm İş İstanbul Bölge Temsilciliği bir açıklama yayınladı.

Dev-Turizm İş Sendikasının açıklaması;

SARAY İŞÇİLERİ KAZANDI!

Basına ve kamuoyuna,

AKP’li İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve ailesinin sahip olduğu Saray Muhallebicileri işletmesinde 2013 Kasım ayında fazla mesai ücretlerini talep ettikleri için işten çıkartılan ve o tarihten bu yana sendikamız bünyesinde direnişe geçen Saray işçileri “işe iade” davasını kazandı.

AKP eliyle yürütülen neoliberal politikalar sermayeye daha fazla kar kazandırırken işçi sınıfını açlığa, yoksulluğa itiyor. Güvencesiz, taşeron ve kayıt dışı çalışmanın genel çalışma haline dönüştürüldüğü bir dönemde işçi sınıfı haklarını almak için sokaktan ve direnmekten başka çareleri olmadığını da biliyor. AKP dönemi ile birlikte haksız kazançlar ile zenginleşen sermaye sınıfı esasında bizlerin alın teri, emeği ve gözyaşı üzerinden büyüyor. Bunu biliyoruz ve hesabını soruyoruz.

Tüm işkollarında yaşanan bu baskı ve zorbalık bu kez bizim işkolumuzda da yaşanıyor. Hepimizin yakından tanıdığı kentin yağmalanmasında ve sermayeye peşkeş çekilmesinde rol oynayan AKP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş bu defa da sahibi olduğu Saray muhallebicilerinde işçi kıyımı yapıyor.

Çalışanların ücretlerini asgari ücret üzerinden gösterip SGK ve vergi farklarını cebine atan Saray işvereni üzerine bir de 15-16 saat insanlık dışı koşullarda çalıştırdığı işçilerin fazla mesai ücretleri de ödemiyor.

8 Kasım 2013 tarihinde AKP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın ve ailesinin sahibi olduğu Saray Muhallebicileri işletmesinden 14 işçi arkadaşımız yasal haklarını istedikleri için işten çıkarıldılar.

Bunun üzerine haklarını aramak için dava açan 10 işçi arkadaşımız aynı zamanda sokakta da haklarını aradı. Sendikamız çağrısı ile Saray Muhallebicileri’ne ait Beyoğlu, Osmanbey, Nişantaşı, Bakırköy ve Fatih şubeleri önünde “Hak Yiyenin Muhallebisi Yenmez” diyerek basın açıklamaları ve eylemler gerçekleştirdiler. Bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz basın açıklamalarında “işten atılan arkadaşlarımızın işe geri alınmaları, hali hazırda sendikalı olan ve çalışan diğer işçi arkadaşlarımızın haklarının verilmesi gerektiğini” ifade ettik. Haklarımızı alana kadar eylemlerimize devam edeceğimizi söyledik ve söz verdik.

Şimdi hukuki olarak biz kazandık. 10 işçi arkadaşımız “işe iade” haklarını kazandılar. Ancak biliyoruz ki Saray Muhallebicileri’nde hak gaspları devam ediyor. Bizler de Saray işçilerinin onurlu direnişlerinden ve geçmiş mücadele tarihimizden aldığımız güçle başta Saray Muhallebicileri olmak üzere işkolumuzda daha yoğun örgütlenme çalışmalarını gerçekleştireceğiz.

Buradan bir kez daha işkolumuzda çalışıp sendikamıza üye olmaya arkadaşlarımızı üye olmaya ve birlikte mücadele etmeye davet ediyoruz.

YAŞASIN SARAY DİRENİŞİMİZ!

HAK YİYENİN MUHALLEBİSİ YENMEZ!

SARAYLAR SALTANATLAR ÇÖKER BİRGÜN!

YAŞASIN DİSK YAŞASIN DEV TURİZM İŞ

DEVRİMCİ TURİZM İŞ’TE ÖRGÜTLENELİM!

DEVRİMCİ TURİZM İŞÇİLERİ SENDİKASI İSTANBUL BÖLGE TEMSİLCİLİĞİ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*