Home » GÜNDEM » Sağlık Bakanı “2 hafta evinizden çıkmayın” diyor, ücretli köleler ne olacak?

Sağlık Bakanı “2 hafta evinizden çıkmayın” diyor, ücretli köleler ne olacak?

Kapitalist devlet resmen salgın ilan etmekten yan çizdiği halde korona salgınını fiilen kabul etmiş oldu. Okulları 3 hafta tatil etti, bir dizi resmi etkinliği iptal etti, memurların yurtdışına çıkışını yasakladı.

Peki işçiler ne olacak?

Bu kapitalist-faşist devlet surrealist ve apokaliptik bir şaka gibi! Sağlık Bakanı bir yandan herkese “2 hafta evinizden çıkmayın” çağrısı yapıyor, diğer yandan hergün üç kuruşluk ücretleri için işyerlerine gitmek, toplu taşıma araçlarını kullanmak zorunda bulunan işçilere gelince hiçbir önlem yok.

Nüfusun yarısını oluşturan işçiler, işçi sağlığı ve güvenliği, en bariz ve provokatif biçimde yok sayılıyor!

Zaten kapitalizmin kanlı ve işkenceli yeraltısına dönüştürülmüş işyerlerinde kölece çalışma koşulları da görünmezleştiriliyor, kanserojen ve virüslü işyerleri de, işçilerin ücret köleleri olarak işe gitme köleliliği de yok sayılıyor!

İşçiler nasılsa her gün iş cinayetlerinden ölmeye devam ediyor, zaten en ufak bir işçi sağlığı ve güvenliği önleminin olmadığı işyerlerinde virüs salgınına karşı önlem gerekmiyor öyle değil mi? Maske, dezenfektan, kolanya fiyatlarını 5-10’a katladığınız gibi, işçilerin ve yoksulların ölümlerini de kanlı karlarınıza yazmaya devam edeceksiniz öyle değil mi?

Tüm işçilere, özellikle sağlıksız ve ağır koşullarda çalışan, virüs tehlikesinin daha yoğun olduğu şantiye, liman, uluslar arası taşımacılık, depo gibi sektörlerdeki işçilere 1 ay ücretli izin verilsin!

Dezenfektan ve korunma için gerekli malzemeler, işçilere ve yoksullara parasız dağıtılsın!

İşyerleri sağlık koşulları ve virüs tehlikesine karşı denetlensin, işçiler sağlık önlemlerinin ve virüs tedbirlerinin olmadığı işyerlerinde greve!

Sağlık, hijyen, koruma ürünlerini, temel gıda ürünlerini karaborsa fiyattan satan patronlar tutuklansın!

Fahiş fatura borçları gerekçesiyle suyu, elektriği, doğal gazı kesilen evlerin borçları iptal edilsin, yoksulların sağlık ve diğer temel ihtiyaçları parasız tedarik edilsin!


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*