Home » DÜNYA » Paraguay ve Arjantin’de isyan

Paraguay ve Arjantin’de isyan

Yazan La Marx Paraguay 3/12/21

Halkımız, Başkan Mario Abdo Benítez hükümeti ve Colorado Partisi’nin COVID salgınına karşı önlemsizliğiyle yüzleşmek için ülke çapında sokaklara döküldü. “Plaza de la Democracia” da yoğunlaşan kitlesel protestolar, salgının ve kendimizi hastanelere, tıbbi bakıma, malzemelere, sağlık sistemine erişimsiz bulmamızın bir sonucudur ve bu da halk arasında adaletsiz ölümlere neden olmaktadır.

Colorado Partisi’nin kapitalist hükümeti halkımızı erzaksız bıraktı. Bu, çok sayıda protestoya önderlik eden hemşire sendikaları tarafından başlatıldı. Öğretmenler tepki gösterdiler ve sosyal hoşnutsuzluk yayılırken, en iyimser olanlar bile bizim için aşının gelişinin çok yavaş olduğunu görüyor, çünkü şu ana kadar sadece 4.000 doz Rus Sputnik V, neredeyse 7 milyon kişinin yaşadığı bir ülkeye ulaştı. .

Hükümet krizi ve kabinede istifalar

Devletin salgın karşısında aldığı feci tedbirler nedeniyle ülkemizde yaşanan açık kriz öyle ki Senato dönemin Bakanı Julio Mazzoleni’nin 4 Mart’ta istifasını istedi. Bakan ertesi gün istifa etti, ancak bunların hiçbiri toplumsal baskıyı hafifletmeye yetmedi. İstifadan birkaç saat sonra, binlerce Paraguaylı hoşnutsuzluğumuzu ifade etmek için Asunción sokaklarına ve ülkenin belli başlı şehir meydanlarına aktı.

Gösteri Kongre önünde başladı. Ve sonra, farklı yerlerde, cumhurbaşkanının halk tarafından bilindiği şekliyle “Marito dışarı” diyen koro yayıldı . Gece boyunca protestolar, gösteride bulunan bizlerle güvenlik güçleri arasında bir tarafta taş ve havai fişek, diğer tarafta biber gazı ve plastik mermilerle bir çatışmaya dönüştü.

Bazı noktalarda, protestocular, polis memurlarının sayısından daha fazlaydı ve üniformalı adamları, ateşkes çağrısı yapmak için beyaz mendil çıkarmaya zorladılar. Pek çok aktivist zaten halka saldırmayı reddeden bitkin birliklere su getirdiğinde, protestocular ve baskıcı güçlerin tabanı arasında yer yer kardeşlik jestleri oldu.https://www.youtube.com/embed/N2fJKWPpPtE?wmode=opaque

Halk seferberliği siyasi ve sosyal liderlikleri aştı

Otantik Radikal Liberal Parti gibi hükümete muhalif olan kapitalist partiler veya eski Başkan Horacio Cartes liderliğindeki Colorado Partisi fraksiyonunun yanı sıra sosyal ve sendika örgütleri yöneticileri, halkımızın iradesi karşısında şaşkına döndüler. Bu, ülkenin tüm siyasi ve sosyal kurumlarını aştı.

Böylece, 6 Mart’taki seferberlikler, Kahramanlar Pantheon’unun önünden geçerek Kongre’yi çevreledi ve kalabalık yerel Colorado Partisi’nin (ANR) önünde “ANR, bir daha asla !” sloganı attı. 7’inci Pazar günü, protestocuların yoğunlaşması, cumhurbaşkanlığı konutunun bulunduğu Mburuvicha Róga civarında gerçekleşti ve daha sonra Colorado Partisi’nin diğer fraksiyonunun lideri olan eski cumhurbaşkanı Horacio Cartés’in malikanesine taşındı.

Tüm bu seferberliklerde çoğunluk gençlikti. Bu, şu anda dünyayı dolaşan tüm devrimlerin ayırt edici bir özelliğidir, kompozisyonda ağırlıklı olarak genç olmaları, kendi kendine örgütlenmeleri ve eski kitle yöneticilerini geride bırakmaları gerçeğidir. Şu anda Paraguay’da yaşadığımız süreç tüm bu özelliklere sahip.

Seferberlikler, Paraguaylı siyasi rejimin kalbine işaret ediyor

Siyasi rejimin kalbi olduğu için seferberliklerin Kolorado Partisi’ni hedef alması çok önemli. Colorado Partisi, 2008’de Fernando Lugo başkanlığındaki muhalefet kapitalist koalisyonunun yönettiği 4 yıllık kısa dönem dışında, 70 yıldan fazla bir süredir kapitalist yönetici sınıfların çıkarlarını temsil eden siyasi partidir.

Colorado Partisi, Pynandi Devrimi’nde Paraguaylı işçi sınıfının ( Guaraní dilinde ” çıplak ayak”) ezilmesinden sonra 1947’den beri siyasi hegemonyaya sahipti . General Higinio Moringo liderliğindeki Kolorado Partisi, 20.000 üyeli popüler bir milis teşkil eden işçileri ve halk ayaklanmasını ezdi. Bu devrimde Paraguay burjuvazisi bölündü, Concepción’da paralel bir hükümet kuruldu ve Silahlı Kuvvetler halkın yanına giden donanma ve piyade seksiyonlarıyla bölündü.

Colorado Partisi, o zamanlar Arjantin başkanı olan Juan Perón’un ve Asunción’un savunmasını desteklemek için silahlı iki gemi gönderen Peronistlerin desteği sayesinde işçileri ve halk ayaklanmasını ezmeyi başardı: “Granville” ve “Drummond” . Arjantin burjuvazisi, Paraguay burjuvazisini desteklemek için ortaya çıktı, Colorado Partisi içinde gruplandı ve onu devrimden kurtardı.

İşçi sınıfı ve Paraguay halkı ezildikten sonra, Kolorado Partisi, Albay Stroessner başkanlığında bir diktatörlük kurdu ve bu diktatörlük 42 yıl boyunca son derece gerici bir seyir izledi: Nazilere sığındılar, tüm askeri diktatörlükleri desteklediler, ” anti-komünizm “ ilan ettiler, Nixon ve CIA’nın ” Plan Condor “ unu desteklediler , binlerce kişi kaçırıldı, öldürüldü ve işkence gördü. Colorado Partisi ve Stroessner’ın bu diktatörlüğü, ülkede derin bir kriz patlak verdiğinde, 1989’da düştü.

Latin Amerika’daki diktatörlüklerin zincirleme çöküşü, Arjantin, Bolivya, Peru, Uruguay vb .’deki muzaffer devrimlerin ürünü, diktatörlüğü izole ve krizde bıraktı. Stroessner’ın ayrılmasından sonra, Colorado Partisi kendisini “demokratik bir parti” olarak göstermeye devam etti , ancak Paraguaylı kapitalizminin ana destekçisi olmaya devam etti.

Bu nedenle bugün ülkemizde gerçekleşen seferberliğin Colorado Partisi hükümetine işaret etmesi ve sorgulaması büyük önem taşımaktadır. Bu, yaşadığımız devrimci sürecin, 70 yılı aşkın süredir Paraguaylı kapitalist rejimin kalbi olan siyasi partiyi hedef aldığı anlamına geliyor.

Paraguay ve Formosa ayaklanmaları ikiz oldu

Halkımızın ayaklanmasının Arjantin eyaleti Formosa halkının Gildo Insfran’ın gerici hükümetine ve Adalet Partisi’ne karşı ayaklanmasıyla aynı zamana denk gelmesi tesadüf değildir. Insfran, 25 yıldan uzun süredir Formosa’yı yönetiyor ve hükümetinin COVID salgınıyla mücadeleye yönelik tepkisel önlemleri arasında sokağa çıkma yasakları, baskılar ve gerçek toplama kamplarını anımsatan “rehabilitasyon merkezleri” bulunuyor .

Bu önlemler, Paraguay’da büyük yankı uyandıran Formosa’da harekete geçen Arjantin halkı tarafından cesurca protesto ediliyor. Formosa sadece ülkemiz ile Arjantin arasında sınır komşusu olduğu için değil, gerçekte ülkemizin yanı sıra Brezilya’nın güneyindeki Formosa, Chaco, Santa Fe, Corrientes, Misiones, Entre Ríos gibi Arjantin eyaletlerinin bir parçası olduğu için. Ve Uruguay’ın bir kısmı aslında tarihsel olarak tek bir ulustur.

Bu ulus, topraklarımızı fethetmek ve uluslarımıza hükmetmek için emperyalizm tarafından yapay olarak bölündü. İspanyol ve Portekiz emperyalizmi, bu topraklarda yaşayan orijinal Guarani halklarını bastırdı ve ezdi. İngiliz ve Fransız emperyalizmleri, bu bölgenin farklı sınırlara bölünmesini vurguladı ve teşvik etti; çok zengin bir kültüre sahip, eş ve yerba eşinin yaratıcısı ve uygulayıcısı olan Guaraní halkı dört farklı ülkede bölünmüş ve dağılmıştı.

Paraguay Savaşı, Brezilya, Arjantin ve Uruguay tarafından işlenen, ancak Londra ve Paris tarafından kışkırtılan iğrenç bir soykırımdı. Milyonlarca Paraguaylı orada öldü ve orijinal Guaraní halklarının bir kısmı ve Arjantin’de yaşayan siyah ırkın büyük bir kısmı ortadan kayboldu. ABD emperyalizminin egemenliğiyle, emperyalist şirketler ve çokuluslu şirketler lehine yerli halkların baskısı sürdürülüyor. Ancak kapitalizmin krizi ve yerli halkların ve dünyanın en ezilen kesimlerinin dünya ayaklanması, bugün Paraguay ve Formosa halklarını bir araya getiriyor.

Tarihin ironileri. Kolorado Partisi ve onun terör rejimi Perón ve Justicialista Partisi sayesinde mümkün olsaydı, bugün Paraguay ve Formosa’daki devrimler Kolorado Partisi ve Adalet Partisi’ne karşı olmazdı. Gerici ve diktatörlük karakterleriyle geçmişte birleşmiş olan her iki parti, bugün kendilerini derin bir krize sürüklenmede bir arada buluyorlar.

Colorado Partisi, liderlerini hem iktidar hem de muhalefet hizipleri tarafından reddedilmiş bulurken, Arjantin Adalet Partisi itibarını yitirirken, hükümeti yankılanan yolsuzluk vakalarıyla, Formosa’da sunulamayan bir Insfrán’ın sorgulanmasıyla krizde sarsılıyor ve COVID salgını karşısında politikasının başarısızlığı, çatlaklar, çatlaklar ve kamuoyuna duyurulan bir iç kavga.

Paraguay ve Formosa halklarının ayaklanması, halkımızın mücadelesini Arjantin halklarının mücadelesiyle birleştirmekle kalmaz. Paraguay ve Arjantin’de 70 yıldan fazla bir süredir kapitalizmin temel dayanağı olan uğursuz Colorado Partisi ve Adaletçi Parti ile mücadeleyi yükseltir.

Paraguay’daki devrimi destekleyelim!

Protestolar devam ediyor ve Mario Abdo Benítez hükümetinin krizi 5 Mart’tan bu yana dört bakanın düşmesiyle daha da kötüleşiyor: Sağlık, Eğitim, Kadın ve Kabine Şefi. Kriz o kadar ciddidir ki Otantik Radikal Liberal veya Guasu Cephesi gibi partiler başkanın görevden alınmasını teşvik ediyorlar.

Seferberlikler, sayılarının artmasının yanı sıra, sadece mevcut hükümeti değil, aynı zamanda bir bütün olarak kapitalist siyasi partileri de hedef alıyor. Bütün bu partiler, Joe Biden emperyalist hükümeti ve Amerika Birleşik Devletleri Demokratik Partisi ve onun “Barış ve Demokrasi için Cephe” politikasıyla uyumludur Ama halkımız aldatma ve yalanlardan bıktı.

Haydi yüksek sesle haykıralım! Defolup gitsinler, hiçbiri kalmasın! ANR defolsun! Ne Marito ne de Cartes! La Marx Paraguay’dan şunu söylüyoruz: Colorados’a ve kapitalist Paraguay’a yeter! Sosyalist bir Paraguay için! 

Seferberliklerden geçen bir başka çığlık ise: Herkes için tek bir kamu sağlık sistemi için! Tüm kasaba için hastane yatakları, doktorlar ve ilaçlar! Özel ve yabancı laboratuvarların kamulaştırılması! Mücadelemizde yürüyüşler ve karşı saldırılar, ilerlemeler ve geri çekilmeler, inişler ve çıkışlar olacaktır. Ama çoktan başladı ve kimse bizi durduramayacak. Tüm dünya halklarının dayanışmasına ihtiyacımız var! Çok yaşa Paraguay’daki Devrim! 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*