Home » DİRENİŞ ÇADIRI » Ostim Galvaniz direnişinde bir gün…

Ostim Galvaniz direnişinde bir gün…

Kölece çalışma koşullarına ve patronun keyfi dayatmalarına karşı geldiği için işten atılan ve 5 günlük direniş başlatan Orhan Karakoç’a destek devam ediyor. Daha önce Taşgök Galvanizde çalışan ve çalışma koşullarının ağırlığına dayanamayıp işten ayrılan eski galvaniz işçisi Mehmet Yaylagül de kızı ile birlikte direniş alanını ziyaret etti. İvedik Organize Sanayi Bölgesi’den işçiler de dayanışma ziyaretinde bulundular. Öğle paydosu ve akşam iş çıkışında da civar atelyelerden gelen işçiler basın açıklamasına katılacaklarını söylediler.

Ankara İşçi Sağlığı ve Güvenliği Meclisi direnişçi galvaniz işçisiyle dayanışmak için öğle yemeği gönderdi. Ankara İSG Meclisi ve KESK’e bağlı ESM (Enerji Sanayi ve Maden Kamu Emekçileri Sendikası) Ankara 1 nolu şube yönetimi, UİD-DER de dün direniş yerini ziyaret ederek Orhan Karakoç’tan direniş hakkında bilgi alarak desteklerini bildirdiler.

Akşam iş çıkışında direniş yerine uğrayan işçi grupları da dağıtılan bildirilerden alarak kendi işyerlerinde ve çalıştıkları bölgede dağıtacaklarını ve basın açıklamasına katılacaklarını ifade ettiler.

Yine direniş yerine gelen metal işçileri, kaynak işçileri, çeşitli işkollarından işçiler, direniş yerine çalışma koşullarının ağırlığı, sağlık koşullarının kötülüğü, çalışma saatlerinin uzunluğu, ücretlerin düşüklüğü gibi sorunlarını anlatmak, paylaşmak için geliyorlar. Bir dizi atelyede, çalışma koşullarının aşırı ağırlığı ve ücretlerin düşüklüğü nedeniyle kimse çalışmak istemediğinden iş yükünün çok az sayıda işçinin üzerine yıkılması, Ostim fabrika ve atelyelerinde yaygın bir sorun olarak yaşanıyor.

Ostim İşçi Sağlığı Meclisi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*