Home » GÜNÜN İÇİNDEN » Manisa Madenlerinde Ölüm

Manisa Madenlerinde Ölüm

Manisa’nın Soma ilçesine bağlı Darkale köyünde Uyar Madencilik’e ait Darkale Kömür Ocağı’nda göçük meydana geldi göçük sonrasında yangın çıktı.Madende 28 işçi mahsur kalırken arama kurtarma çalışmaları sonrasında 27 işçi kurtarılırken bir ay önce madende çalışmaya başlayan, evli ve 6 çocuk babası 49 yaşındaki Yunus Güçlü madende çıkan yangın sırasında ağır yaralı olarak kaldırıldığı hastahanede yaşamını kaybetti.

Göçüğün madenin girişinden 600 metre ilerideki galerinin baca denilen bölümde saat 05.30′da, meydana geldi bildiriliyor. Göçükle beraber elektrik panosundaki kabloların tutuşması sonucunda yangın meydana geldi.

Uyar Madencilik’e ait Darkale Kömür Ocağı’nda daha önce de benzer ölümler gerçekleşmesine rağmen gerekli tedbirler alınmadı. Yaşanan bu son olayda bir kaza değil sermayenin kar hırsının yarattığı bir iş cinayetidir.

Madende, 4 Eylül 2012 tarihinde meydana gelen göçükte, bir maden mühendisi,bu olaydan Bir ay sonra madencilerin ‘toz yangını’ olarak tabir ettikleri kömür tozlarının tutuşmasıyla çıkan yangında 9 işçi yaralandı.11 Kasım 2012 tarihinde toz yangınında maden işçileri Hasan Gököz ile Murat Yılmaz yaşamlarını yitirdi, 7 işçi yaralandı. Madende yaşanan bu cinayetlere rağmen yetkililer olumlu raporlar vermişlerdi. Bu son cinayetten öncede 25 Şubat 2013 tarihinde madendeki destek direklerinin sökümü sırasındaki göçük meydana gelmiş, işçilerden Harun Tufan hayatını kaybetmişti.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*