Home » GÜNÜN İÇİNDEN » Lice’de asker köylüye ateş açtı: 1 ölü, 7 yaralı

Lice’de asker köylüye ateş açtı: 1 ölü, 7 yaralı

Diyarbakır’ın Lice ilçesi Kayacık köyünde karakol yapımını protesto eden köylülere Kayacık Karakolu’na bağlı askerler tarafından ateş açılması sonucu Medeni Yıldırım yaşamını yitirirken, 3’ü ağır 7 kişi ise yaralandı. Askerlerin açtığı ateş sonucu yaralanan 3’ü ağır 5 yurttaş Diyarbakır’daki hastanelere kaldırıldı. Diyarbakır Dicle Üniversitesi Hastanesi’ne kaldırılan yaralılardan Jiyan Bulut isimli kadının göğsünden yaralandığı ve yoğun bakıma kaldırıldığı belirtildi. Yoğun bakımdaki Bulut’un hayati tehlikesinin bulunduğu belirtilirken, ayağından yaralanan Nihat Kocakaya ve Nebi Aslan’ın hastanedeki tedavilerinin devam ettiği ve Kocakaya’nın ise ayağının alçıya alındığı öğrenildi.

Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ise Ronida Pervane ve Metin Bulut adlı yaralılar tedavi altına alınırken, ameliyata alınan Bulut’un hayati tehlikesinin bulunduğu kaydedildi.

İsimlerini vermek istemeyen görgü tanıkları ise, karakol yapımlarını protesto etmek amacıyla öğle saatlerinde basın açıklaması ve oturma eylemi gerçekleştirdiklerini belirterek, bu esnada eylem yerine askerlerin geldiğini aktardı. Eylem yerine gelen askeri yetkililerin BDP’lilerle görüşme gerçekleştirdikten sonra hiçbir ikazda bulunmadan askerlerin bir el havaya ateş açtıktan sonra direk halkın üzerine ateş açmaya başladığını iddia etti.

Öte yandan Diyarbakır-Bingöl karayolu üzerinde Fis Ovası mevkisinde gençler yola barikat kurarak, Lice’ye geçişler dışında yolu trafiğe kapattı. Yol kapatma eylemi yapan gençler araçlarda bulunan yurttaşlara yaşamını yitiren Medeni Yıldırım’ın cenazesine katılmaya çağırdı. Kapatılan yolda onlarca araç bekliyor.

DİHA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*