Home » GÜNÜN İÇİNDEN » Kuzey Ormanları Savunması basın açıklaması yaptı

Kuzey Ormanları Savunması basın açıklaması yaptı

Kuzey Ormanları Savunması 3. köprü ve Kuzey Marmara otoyolu inşaatının yarattığı tahribata bir kez daha dikkat çekmek, doğaya ve kente saygılı bir ulaşım alternatifinin mümkün olduğunu dillendirmek amacıyla bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Harbiye İstanbul Radyosu önünde gerçekleştirilen basın açıklamasında “Mega proje mega rant, sermayeye inat yaşasın hayat!” imzalı pankart arkasında bir araya gelindi. 3. köprü ve otoyol inşaatının doğa üzerinde yarattığı tahribatı gözler önüne seren fotoğraflar sergilendi. Basın açıklaması sırasında, “Her yer gezi her yer direniş”, “Ormanına, suyuna, doğana sahip çık” sloganları atıldı.

Basın açıklamasında, 3. Köprü İnşaatı‘nın şimdiden telafisi mümkün olmayan bir tahribat yaratmaya başladığı; günde en az 10 bin ağacın kesildiği dillendirildi. “Kuzey ormanları bu kentin akciğerleridir. Bu ormanların yokedildiği bir İstanbul, artık İstanbul değildir…İktidar asli görevlerinden olan ormanların korunması görevini yerine getirmemekte, bu konuyu siyasi propaganda malzemesi haline getirerek ve orman tahribatını yaygınlaştırarak suç işlemektedir…bu projeler bizlere, nüfusu 20 milyonu aşan, sağlıklı içme suyu ve temiz havası olmayan, doğal yaşam alanlarını hızla yitiren bir kenti dayatmaktadır…3.Köprü İstanbul’un ulaşım sorununu çözmeyecek aksine daha da ağırlaştıracaktır…İstanbul’un trafik sorununun çözümü, 3. Köprü ile değil, toplu ulaşımın, raylı sistemlerin, deniz ulaşımının geliştirilmesiyle; dengeli ve planlı bir kentsel gelişme ile mümkündür.” ifadelerine yer verildi.

Basın açıklamasında ayrıca iktidara katliama son verme, bilim insanlarının raporlarına kulak tıkamaktan vazgeçme, mega rant projelerini durdurma çağrıları yapıldı. Kuzey Ormanları Savunması’nın yalanlara karşı gerçekleri dillendirmekten, ormanları savunmaktan, yaşam alanlarına zarar vermeyen kentleşme, ulaşım ve kalkınma politikaları için mücadele etmekten vazgeçmeyeceği vurgulandı. “Gezi daha başlangıçtı, mücadele kuzey ormanlarında devam ediyor.” dendi.

Basın açıklamasının ardından Kuzey Ormanları Savunması, verilen mücadelenin geleceğini tartışmak üzere düzenleyeceği kampın çağrısını yaptı. Kamp, 7-8 Eylül tarihlerinde Riva‘da düzenlenecek. Kamp için merkezi noktalardan otobüs kaldırılacağı, bisikletle gelmek isteyenler için Üsküdar’dan toplu çıkış olacağı ifade ediliyor. Detaylar Kuzey Ormanlar Savunması’nın sosyal medya üzerindeki iletişim sayfalarından duyurulacak.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*