Home » İŞÇİ SINIFI » Konut İşçilerinden kıdem tazminatı eylemi

Konut İşçilerinden kıdem tazminatı eylemi

DİSK/Genel-İş Sendikası Konut İşçileri İstanbul Şubesi’ne üye işçiler, 29 Eylül’de Esenyurt’ta yaptıkları yürüyüş ile kıdem tazminatının fona devriyle ilgili gündeme getirilen değişiklik planını protesto etti.
Şube Başkanı Nebile Irmak Çetin’in yaptığı açıklamada, kıdem tazminatında yapılması düşünülen yeni düzenlemenin patronları mutlu edeceğini vurgulandı: “AKP hükümeti uygulamalarıyla Narin’leri daha da güldürmeye devam ediyor. İş Kanunu’nu kökten değiştirerek, mezarda emeklilikten tutun da, esnek, kuralsız, güvencesiz çalışma biçimlerinin yasal hale getirilmesine kadar birçok uygulama AKP döneminde yaygınlaştı. Şimdi de kıdem tazminatlarına göz dikildi.”
Konut İşçileri İstanbul Şube Başkanı Çetin, konut işçileriyle ilgili olarak da şunları söyledi: “Konut işçilerinin yüzde 30’u sigortasız ve asgari ücret altında çalıştırılıyor. Konut işçilerinin İş Kanunu’ndan yararlanması ve kıdem tazminatıyla tanışmaları çok eski değil. Birçok konut işçisinin henüz ne olduğunu bilmediği bir hak, verilmeden alınmaya çalışıyor. Konut işçileri sosyalleşmenin eşiği olan apartmanların bodrum katlarında ve güneş görmeyen yer altı sığınaklarda ailece ayrımcılığa uğrayıp sosyal bir yaşam sürdürüyor. İşverenleri olan apartman sakini yediden yetmişe, erişkinden çocuğa hepsine ‘efendim’ diyor ve onlardan talimat alıyor. Emeklerinin karşılığı, yaşadıkları yer olan mahzenlerle hep eş değer oldu. Konut işçisi, her an emir eri gibi çalışıp, gecesi gündüze, gündüzü geceye dönüştü. Çalışma biçimleri ve saatleri yasada belirlenen sürenin çok üstünde olmaya devam ediyor.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*