Home » GÜNÜN İÇİNDEN » Kırklareli’nde 1 Mayıs

Kırklareli’nde 1 Mayıs

36 yıl aradan sonra Kırklarelinde ilk 1 Mayıs gerçekleştirildi. DİSK, KESK, TMMOB ve TTB tarafından organize edilen eyleme Petrol-İş dahil olmak üzere çok sayıda kurum da katıldı.

Bilindiği gibi Gezi sürecinde 65 KESK’li memura toplamda 1238 kişiye dava açılmıştı.Kırklareli’li işçi emekçiler ise bu davalarla yaratılmak istenen sokakların boşaltılması baskısına karşı sokağı terketmediğinin altını çizmek için bu 1 Mayıs’ı Kırklarelinde gerçekleştirme kararı aldı.

Lüleburgaz ve Tekirdağ’dan da katılımın gerçekleştirildiği eylemde oluşturulan kortejler yürüyüşe İstasyon Caddesinden başlayıp, mitingin gerçekleştirildiği Şevket Dingillioğlu Parkında bitirdi.

Yaklaşık iki bin kişinin katıldığı eylemde Gezi ve Taksim sloganları ağırlıktaydı.

Genel-İş ve Petrol-İş’in ana gövdeyi oluşturduğu eylemde güzergahın yerleşim yerlerinin içerisinden geçmesiyle; balkonlardan sloganlarla destek olanlardan elindeki Deniz Gezmiş portresiyle yürüyüşü selamlayanlara sokakla, şehirle bütünleşen bir eylem atmosferi yaşandı. Ve 1 Mayıs kürsüsü, işçi sınıfının bugünkü mücadele ihtiyacını fazlasıyla vurguluyordu.

5 Mayısda TPAO işçilerinin özelleştirme saldrısına karşı bir günlük iş bırakacak olması, 9 mayısda JOY Plastik işçilerinin Çerkezköy’de greve çıkacak olması 1 Mayısla kalınmayan bir ortak mücadelenin zorunluluğunu ortaya koyuyordu.

Eylem müzik dinletisiyle sona erdirildi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*