Home » DÜNYA » İtalya: Patronlara ve koronaya karşı grev dalgası

İtalya: Patronlara ve koronaya karşı grev dalgası

İtalya korona virüs salgınının en ağır vurduğu kapitalist ülkelerden biri. Ölüm sayısı 1300 kişiyi buldu, tespit edilebilmiş en az 15 bin vaka var. Neoliberal kapitalizmin yıktığı sağlık sisteminin salgın karşısındaki sefaleti daha bir açığa çıkmış durumda. Kapitalist devlet olağanüstü hal ilan ederek tüm kamu kurumları ve mağazaları kapatmış olmasına karşın, çoğu fabrika çalışmaya ve işçilere çalışmayı dayatmaya devam ediyor.

Ama yanıtını da İtalya işçi sınıfınından grev dalgasıyla alıyor. Özellikle İtalya’nın kuzeyindeki büyük sanayi bölgelerinde bir çok fabrikada işçiler işçi sağlığı ve güvenliği istemiyle grevde.

Marghera’daki en büyük tersane işletmesi Fincantieri’de işçiler grevde. İşçiler, “Herkes birbirinden 1 metre mesafeyle duracak diye yasa çıkartıp, burada bizi burun buruna çalışmaya zorluyorlar. Hiç bir alet, makine dezenfekte edilmiyor. Virüs salgın bir hastalık, biz kendimizi güvende hissetmiyoruz” diyorlar.

Brescia sanayi bölgesindeki çoğu fabrika da grevde. Bir işçi, “Biz mezbahada et değiliz. 15 günlük önlemler neden burada uygulanmıyor?” diye soruyor.

Bölgedeki en büyük sendikalardan CGİL’den Francesco Bertoli, “Şirketlerle konuşmaya çalışıyoruz. Bizi dinlemiyorlar. Beş sektörde grevler başlattık” diyor.

Mantova’da 450 işçinin çalıştığı Corneali hazır giyim fabrikasında da fiili grev var, talep yine işçi sağlığı. Bir işçi, “A ve B türü yurttaşlar yoktur, sağlık herkesin sorunu” diyor.

Roma’da İKEA Anagnina mağaza işçileri de işi durdurdular. Talep işçi sağlığı.

PSA Genova Terminali işçileri de 11 Mart’tan itibaren grevdeler. İş aletleri dezenfekte edilmeden çalışmayacaklarını ilan ettiler.

Termoli’deki Fiat fabrikası işçileri 11-14 Mart arası 4 gün fiili grev yaptılar. Grev bildirgelerinde, “Çin’den farklı olarak İtalya hükümeti fabrikaları tatil etmedi, bir yandan ‘evinizde kalın’ diye talimatlar çıkartıp diğer yandan fabridaki montaj hattı işçilerini bile çalıştırmaya devam ediyorlar, biz işçilerin ve ailelerimizin sağlığını ve yaşamını riske ediyorlar” diyorlar.

Tabandan Sendikal Birlik de (USB), yan sanayi sektörlerinde 32 saatlik grev ilan ederek, “işçi sağlığı ve ücretlerin güvenceye alınması için radikal önlemlerin alınmasını” istedi.

Sendika, işçilere ne dezenfektan ne de doğru dürüst maske ve eldiven verilmiyor, diyor. USB Lojistik bölümünden bir işçi güvenliği delegesi, “depolar, aletler dezenfekte edilmiyor” diyor.

Grev pankartında, “Patronlara ve koronavirüse karşı grev”, “Kardan önce işçi sağlığı” yazıyor.

Metal İşçileri Sendika Federasyonu da, “acil işçi sağlığı önlemleri için hükümeti olağanüstü toplantı yapmasını” istedi ve bir deklarasyon yayınlayarak tüm metal işçilerini derhal eyleme çağırdı. Grev talebi, “işçilerin sağlık ve ücretlerinin güvenceye alınarak üretimin programlı biçimde azaltılması.”

Kaynak: https://www.leftvoice.org/italian-factory-workers-go-on-strike-for-coronavirus-protections, 13 Mart

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*