Home » BASINDAN » İki Günlük Koronavirüs Tablosu: İşçiler İçin Son 48 Saatte Ne Oldu?

İki Günlük Koronavirüs Tablosu: İşçiler İçin Son 48 Saatte Ne Oldu?

Türkiye’de koronavirüs salgını 16. gününde. Resmi açıklamaya göre son 24 saatte 2.456 yeni vaka ortaya çıktı, toplam vaka sayısı 18.135 oldu. Türkiye’nin dört bir yanında işçi sağlığı ve iş güvenliği ihlalleri devam ediyor.

Yaşar Usta ihbar hattına işçiler tarafından gelen mesajları ve emek haberlerini sizler için derledik.

Apple Türkiye İşçileri İşten Atıldı

Apple Türkiye, yetkili servis sağlayıcısı olan ESC Teknoloji Bilişim Şirketi ile sözleşmesini feshetti. Bununla birlikte şirket tüm şubelerini kapatma kararı aldı. Şubelerde çalışan 54 kişi işsiz kaldı.

Tekstil İşçisi: “Çocuğum Sarılmak İstiyor, Koronavirüs Yüzünden Ben Sarılamıyorum”

İstanbul’da işe gitmek zorunda olan işçiler Evrensel Gazetesi’ne anlattı: “Patronun da umurunda değiliz aslında, ‘Ben ilaçlamamı yaparım, dezenfektemi yaparım gerisi beni ilgilendirmez’ diyor.” Bir başka tekstil işçisi ise: “Sabah işe gidiyorum çocuklar uyanmadan akşam eve geliyorum, çocuklar benden kaçıyor, çocuklarım bana sarılmıyor. Sanki evin içinde bir vebalı yabancı varmış gibi davranıyorlar. Çocuğumu sevemiyorum, ne demek ya! Haklılar tabii.” Bir şoför ise; kendi OHAL’ini yaratma ve evde kal çağrılarına sitemle yanıt veriyor: “Ne yiyecek bu millet? Önce milletin karnını doyursunlar sonra sokağa çıkmayın desinler. Ben 3 gün çalışmasam dördüncü gün açım. Yandaşlara gelince bütçe de, para da var. Halka gelince yok,” dedi.

PTT’de Yardım Parası Kuyruğu

Şanlıurfa’da ailelere verilecek 1000 liralık yardımın dağıtımına başlanmasıyla PTT’de kuyruklar oluştu. Sosyal mesafe kuralına uymayan kalabalığa belediye görevlileri araçlardan dezenfektan sıktı.

Önlem Yok, Koğuşlarda İç İçeyiz

Bursa’da Orhangazi TOKİ şantiyesinde 300 inşaat işçisi, yemekhanelerde iç içe yemek yerken, aynı koğuşta 10’ar kişi kaldıklarını belirtti. İşçiler, “Evde kalmak için önce ücretli izin hakkımızı verin” dedi.

Sarkusyan’da İşçiler Çalışmaktan Kaçınma Haklarını Kullandı

Gebze’de bulunan Sarkuysan fabrikasında işçiler, koronavirüs karşısında önlem alınmaması ve arkadaşlarının enfekte olmasına karşı İSG yasası gereğince “çalışmaktan kaçınma” haklarını kullandı, patron tehdit etti. İşyerinde gerekli önlemleri almayan, işçiler hastalandıklarında dahi çalıştırmaya devam eden ve enfekte oldukları raporla da tespit edildikten sonra bile üretim ısrarını sürdüren Sarkuysan patronu, işçilere gönderdiği mesajda “idari işlem başlatacağım,” dedi.

“Maske Verilmiyor, Kendi Paramızla Alıyoruz”

Pendik’te bir A101 şubesinde çalışan işçiler, Bilim Kurulu kararı gereği maske takılmasının gerekli olduğu ama buna rağmen yönetimin maske vermediğini bildirdi. Yaşar Usta ihbar hattına ulaşan işçiler: “Virüs ilk ortaya çıktıktan bir hafta sonra dezenfektan ve maske geldi. Şuan yok biz kendi paramızla alıyoruz ama maskeyi masraf gideri olarak kabul etmiyorlar,” diyerek seslerinin duyurulmasını istedi.

ABB Elektrik Fabrikasında İşçiler Üretimi Durdurdu

İstanbul Dudullu’da bulunan ABB Elektrik fabrikasında bir işçinin Covid-19 testinin pozitif çıkması üzerine işçiler, işyerinde 3 gün boyunca üretimi durdu. Fabrikadaki tüm işçilere Kovid-19 testi yapıldı.

HES İnşaatı İşçileri İş Bıraktı: “Sağlığımız İçin Korkuyoruz”

Muş Murat Nehri üzerindeki Alparslan-2 Barajı ve hidroelektrik santrali şantiyesinde çalışan işçiler, koronavirüs için önlem alınmadığını ve kötü koşullarda çalıştırıldıklarını belirterek iş bıraktı.

Önlem Alınmadan Üretime Devam

Denizli’de bulunan Cam Sanayi Fabrikası işçileri, onlarca kişinin aynı yerde yemek yediğini ve aynı yerde duş aldıklarını, soyunma odalarının ise çok kalabalık olduğunu bildirdi. Yaşar Usta ihbar hattına ulaşan işçiler: “Yapılan iş gereği pipo adı verilen metal borulara cam sarılarak üfleniyor ve şahsi pipo olmadığı için herkes aynı pipoya dudaklarını değdiriyor. Burada ateş ölçme dışında hiçbir önlem yok,” diyerek seslerinin duyurulmasını istedi.

“Maskesiz Semptomlu Hastaların Yanına Gidiyoruz”

Yalova’da Özel Atakent Hastanesi işçileri, şüpheli hastaların yanına girerken koruyucu ekipman verilmediğini, istediklerinde ise tutanak tutulacağı tehditi ile karşılaştıklarını bildirdi. Yaşar Usta ihbar hattına ulaşan işçiler: “N95 maske olmadan klinik semptomlu hastaların yanına giriyoruz. Tek kullanımlık tulumları defalarca giydiriyorlar. Az maaş ile çalıştırılıyoruz. Koruyucu ekipman vermiyorlar. Koruyucu ekipman verilmiyor. Zaten kullanırsak hakkımızda tutanak tutuluyor. Hasta olmaktan korkuyoruz. Aralıksız çalışıyoruz,” diyerek seslerinin duyurulmasını istedi.

Zorla Yıllık İzin, Yemek Kartları İptal

Turkuvaz A.Ş’ye bağlı D&R işçileri, İstanbul’daki tüm şubelerden önce zorla yıllık izne çıkarıldıklarını, yıllık izindeyken de yemek kartlarının iptal edildiğni bildirdi. Yaşar Usta ihbar hattına ulaşan işçile: “Virüsün ilk başladığı zaman mağaza hiçbir önlem almıyordu. Ücretli izin talep ettik ve reddedildi. Bizi zorla yıllık izne çıkarttılar. Biz yıllık izindeyken de yemek kartlarımızı iptal ettiler,” diyerek seslerinin duyurulmasını istedi.

İstanbul’da 15 Günde 15 Bin 191 İnşaat İşçisi İşten Çıkarıldı

Devrimci Yapı, İnşaat ve Yol İşçileri Sendikası, yaptığı yazılı açıklamayla koronavirüs salgınının yayılmasıyla birlikte İstanbul genelinde 15 bin 191 inşaat işçisinin işten çıkarıldığı duyurdu. Açıklamada, salgının ortaya çıkması ardından hiçbir önlem alınmadan işçilerin günlerce sağlıksız koşullarda çalıştırılmaya devam edildiği,işten çıkarılan işçilere tazminatlarının verilmediği ve virüs testi yaptırılmadan memleketlerine toplu bir şekilde gönderildikleri belirtildi.

Birevim İşçileri: “İş Olmamasına Rağmen Zorla İşe Çağırılıyoruz”

İstanbul Birevim şubelerinde çalışan işçiler, koronaya rağmen hala çalıştırıldıklarını, yönetimin zorlamasıyla müşterileri gelmeleri için aradıklarını bildirdi. Yaşar Usta ihbar hattına ulaşan işçiler, “Yönetim aradığımız müşterilere yalan söyletiyor. Herhangi bir dezenfekte işlemi olmamasına rağmen müşterilere şubelerde korona riski olmadığını söylüyoruz. İşten çıkarılma tehditi altındayız.” diyerek duruma tepki gösterdi.

Şantiye Koğuş ve Tuvaletlerinde Önlem Yok

Yüklenici firmanın Taş Yapı olduğu Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi şantiyesinde çalışan @insaatsendika üyesi işçiler, koğuş ve tuvaletlerdeki koronaya karşı tedbirsizliği fotoğrafladı.

“Yaşam Hakkınız İçin İşe Gitmeyin” Çağrısı Yapan İşçilere Gözaltı

İstanbul Tuzla Sedef Tersanesi önünde işçilere ‘yaşam hakkınız için işe gitmeme hakkınızı kullanın’ çağrısı yapan ve aralarında Limter-İş sendikası üyesi Deniz Bakır’ın da olduğu beş kişi gözaltına alındı

Cerattepe’de Maden İşçileri Hala Çalıştırılıyor

Cengiz Holding’e ait Eti Bakır’ın işlettiği Artvin Cerattepe ve Murgul’daki maden sahasında koronavirüse rağmen işçiler çalıştırılmaya devam ediliyor.

yasarustaportal

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*