Home » DÜNYA » Guatemala’da futbolcuların grevi kazanımla sonuçlandı

Guatemala’da futbolcuların grevi kazanımla sonuçlandı

Guatemala’da Nisan 2018’de sendikada örgütlenen futbolcular, profesyonel futbol ligindeki ilk grevlerini gerçekleştirdiler.

Grev, kötü çalışma koşulları, kötü muamele, sözleşme ihlalleri ve ırkçılığa karşı gerçekleştirildi ve 3 gün sürdü.

Afrikalı bir futbolculun ırkçı tehdit ve saldırılara uğraması, sözleşmede olmayan koşullarda ağır çalıştırma ve aşırı maç sayısı, paraların düzensiz, eksik ve geç ödenmesi, sözleşme koşulları ihlal edilen futbolcuların itirazlarının tehditle bastırılması, futbol ligi ve federasyonunu “mafyatik” olmakla eleştirilen bir futbolcunun ağır para cezası ve 10 maç cezaya mahkum edilmesi, grev nedenleri arasında yer aldı.

Ligin 10. haftasındaki gerçekleştirilen greve, 250 futbolcu katıldı. Futbol şirketleri genç takımlarından oyuncuları oynatarak grevi kırmaya çalıştılar.

Buna karşın, grev taraftaların önemli bir kesiminin de desteğiyle kazanımla sonuçlandı. Futbol federasyonu ve futbol klüplerinden 12’si, futbolcuların haklarının tanınması, sözleşmelerin buna göre düzenlenmesi, ücretlerin düzenli ödenmesi, ırkçı tezahürat ve saldırılara karşı önlem alınması istemlerini kabul etmek zorunda kaldılar.

Grev, Latin Amerika’da endüstriyel futbolun karanlık arka planıyla birlikte, ücretli ve sözleşmeli sporcuların ihlal edilen haklarını ve despotik çalışma koşullarını gündemleştirdi.

Kimbilir belki, Sakarya’da Amedspor’a ve Kürt futbolculara karşı ırkçı-faşist saldırılar ve futbol adamı kılığındaki mafya çetelerinin terörüne karşı da bir mücadele esini olabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*