Home » DÜNYA » Fransa’da sınıf çatışmaları

Fransa’da sınıf çatışmaları

Fransa da 15 Ocak’ta başlayan grev ve sokak gösterileri iki ay boyunca devam etti.

Emeklilik yasasının 16 Mart’ta parlamentoya sunulması bekleniyordu fakat sokağın güçlü muhalefetinin mecliste oluşturduğu basınçla yasanın geçmeyeceğini anlayan Macron hükümeti 49.3 yasasına dayandırılarak (savaş koşularında kulanılması gereken bir madde) yasayı geçirdi. Demokrasi çok övündüğü parlamentosunu devredışı bırakarak kendi tarihlerine de bir çizik atmış oldu.

Yasanın parlamentoyu baypas ederek 49,3’le geçirilmesinden sonra parlamentonun önünde ve etrafında kitleler parlamentoyu gün boyu zorladılar. Akşam olunca da sayı giderek arttı. Concorde meydanını dolduran binlerce genç parlamentoya yöneldi. Fransa’nın sembol meydanlarından Concorde meydanı saatlerce çatışmalara sahne oldu.

Concorde meydanındaki bu karşı koyuş Fransa çapında anında yankı buldu. Binlerce işçi genç Fransa çapında sokakları tutuşturdular. Gece yarısına kadar sokak gösterileri devam etti, Paris’e ve bütün şehirlere yayılan küçük gruplar halinde toplanıp, çok hızlı birbirlerine konum atarak bir araya gelip tekrardan sokakları tutuşturmayı başardılar.

Finans kapitalin temsilcilerine sokaklarda çatışarak cevap vermiş oldular. Gece boyu süren Sokak gösterileri barikat eylemleri Concorde meydanından Chambre Élysée, Saint Lazare, Opera, Madeleine’nin ara sokaklarında neredeyse ateş yakılmayan sokak kalmadı.

Bu sokakların temel özellikleri de Fransa Burjuvazisinin ve dünya burjuvazisinin mekan olarak seçtikleri semtler. Gençlerin gece yarısına kadar sürdürdükleri eylemlerin ardından, sabah dört itibari ile grevci işçilerin kentin giriş çıkışlarına büyük barikatlari kurarak grevi ve blokajları 23 Mart’a kadar devam ettireceklerini açıkladılar.

Dün gün içinde yasanın geçmesinden sonra kısa bir moral bozukluğu yerini gece barikatları ve ateşlerinden sonra tekrar güçlü sokağa dönme arzusuna bıraktı. Burada Concorde meydanının Fransa’daki mücadeledeki özel yeri de etkili ve sarsıcı oldu.

Biz haberi yayına hazırladığımız sırada grevcilerin otoban kapatma yollara barikat kurma elektrikleri kesme gibi sabotaj eylemleri devam ediyordu. İki aylık grev eylemlerle ilgili detaylı bir analiz yazısı 23 Mart’tan sonra yayınlanacak.

Paris/Devrimci Proletarya

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*