Home » DÜNYA » Fransa’da Eğitimciler Grevdeydi

Fransa’da Eğitimciler Grevdeydi

Fransada FSU sendikası çağrısı ile dün kitlesel bir eğitimciler grevi yapıldı. Fransa’da yüzbinlerce işçi ve emekçi eğitimcilerin grevinne destek verdi. Grev’de öne çıkan talepler eğitime bütçeden daha fazla pay ayrılması ve eğitim işçilerine ödenen tazminatların artırılması.

Sendikanın ülke genelinde yaptığı çağrı ile başta büyük kentler olmak üzere eğitim işçileri her yerde sokaklara çıktı. FSU sendikası ülkede ki eğitim alanında faaliyet yürüten sendikaların en büyüklerinden biri. Fransa’da 1 Milyona yakın eğitim işçisi bulunuyor. FSU sendikası hükümetin eğitim kalitesini iyileştirmeye yönelik politikalarını sert bir dille eleştirdi.

Eğitim işçilerinin talepleri hükümetin eğitime daha fazla yatırım yapması, ayrıca  temel eğitim kurumlarında ki öğrenci sayısının her sınıf için 20 ile sınırlandırılması konusunda bir yasa çıkarılması. Eğitim işçileri ayrıca  maaşlarının iyileştirilmesi amacıyla birinci derece tazminatların yıllık 400 avrodan bin 200’ya yükseltilmesi de talep ediyorlar.

Grev kapsamında yapılan eylemlerin en büyüğü dün başkent Paris’te bulunan Jardin du Luxembourg’dan Eğitim Bakanlığı binasına kadar bir yürüyüş oldu. Onbinlerce eğitim işçisi ve onlara desteğe gelen kurumlar bu eylemde yer aldı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*