Home » GÜNDEM » Edebiyatçılardan, Aslı Erdoğan için imza kampanyası: İvedi olarak serbest bırakılmalı

Edebiyatçılardan, Aslı Erdoğan için imza kampanyası: İvedi olarak serbest bırakılmalı

Geçici olarak kapatılan Özgür Gündem’in tutuklu yayın danışma kurulu üyesi ve yazarı Aslı Erdoğan için imza kampanyası başlatıldı. İmzacılar, Erdoğan’ın serbest bırakılması talep ediliyor.

Gazete, İstanbul 8’inci Sulh Ceza Hakimliği’nin kararıyla ‘PKK terör örgütü propagandası yaptığı’ gerekçesiyle geçici olarak kapatılmıştı. Binası mühürlenen Özgür Gündem’de 25 gazeteci gözaltına alınmış, 22’si serbest bırakılmıştı.

İl Emniyet Müdürlüğü TEM Şube’de sorgulanan yazar Aslı Erdoğan’a, ‘örgüt propagandası yapmak’, ‘örgüt üyeliği’ ve ‘halkı kışkırtmak’ suçlamaları yöneltilmiş, gazetedeki yazıları sorulmuştu. Erdoğan, gözaltına sırasında rahatsızlanarak hastaneye de götürülmüştü.

‘Süreci kaldırabilecek güçte değil’

Erdoğan için bir grup edebiyatçı, chance.org’da imza kampanyası başlattı.

Şu ana dek yaklaşık 8 bin kişinin imzaladığı metinde şu ifadeler yer alıyor: “Bugün Özgür Gündem gazetesi yazıları ve gazeteyle ilişkisi sebebi ile gözaltına alınan Aslı Erdoğan dünyanın en önemli edebiyatçıları arasındadır. Aslı Erdoğan hem ruhsal hem fiziksel açıdan bu gözaltı sürecini kaldırabilecek güçte de değildir. Biz aşağıda imzası olanlar, tek umudu daha iyi, demokratik ve medeni bir ülkede yaşamak olan ve bu uğurda düşünce ve yazı üreterek dünyanın hemen her ülkesinde Türk edebiyatını tanıtan Aslı Erdoğan’ın ivedi olarak serbest bırakılmasını talep ediyoruz.”

Kampanyada şu edebiyatçıların imzası bulunuyor: Hasan Ali Toptaş, Ahmet Altan, Ayşe Kulin, Buket Uzuner, Latife Tekin, Ahmet Tulgar, Ahmet Ümit, Celil Oker, Mehmet Murat Somer, Cem Akaş, Kemal Varol, Mahir Ünsal Eriş, Murat Uyurkulak, Yekta Kopan, Ece Temelkuran, Aslı Tohumcu, Murat Yalçın, Hatice Meryem, Oya Baydar, Irmak Zileli, Yiğit Bener, Akif Kurtuluş, Erendiz Atasü, Behçet Çelik, Berna Durmaz, Asuman Susam, Sırma Köksal, Akın Sevinç, Melek Ulagay, Canan Tan, Ahmet Cemal, Enver Aysever.

Diken

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*