Home » GÜNÜN İÇİNDEN » DİSK’ten uluslararası kampanya

DİSK’ten uluslararası kampanya

DİSK, 2821 Sayılı Sendikalar Kanunu ile 2822 Sayılı Toplu İş Sözleşmesi, Grev ve Lokavt Kanunu’nun değiştirilmesi talebiyle uluslararası bir kampanya başlattı.

DİSK, tüm ülkelerde ilişki içerisinde bulunduğu sendikal örgütlere kampanyayı duyurarak destek istedi.

DİSK’in çağrısıyla, yabancı sendikalar, Türkiye’de 12 Eylül Askeri Müdahalesi’nin izlerini taşıyan sendikal kanunların değiştirilmesi için hükümetten adım atılmasını isteyecek.

Kampanya kapsamında, ilerleyen günlerde somut adımlar atılmaması durumunda, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yurt dışı temaslarında o ülkedeki sendikalar çeşitli eylem ve etkinliklerde bulunarak sendikal kanunların değiştirilmesi ve DİSK’in taleplerinin hayata geçirilmesi için girişimlerde bulunacak.

DİSK Genel Sekreteri Tayfun Görgün, sendika yasalarının değiştirilmesi yönünde yıllardır sürdürülen hiçbir çabanın sonuç vermemesi nedeniyle uluslararası bir kampanya başlattıklarını söyledi.

Türkiye’de sendikal haklarının uluslararası düzeye ulaşması, işçilerin insanca koşullarda çalışması ve yaşaması, uluslararası sendikal hareketin gündeminde olduğunu vurgulayan Görgün, bu nedenle Türkiye’nin sendikal yasalarının uluslararası bir özelliği taşıdığını ifade etti.

-“HERKES KENDİ DİLİNDE ANLATACAK”-
Kampanya kapsamında ilk adım olarak, Avrupa Sendikalar Konfederasyonu (ETUC) üyelerini, hükümete mektup yazarak, ‘‘Sendikalar Yasası’nı ILO Sözleşmeleri’ne uygun biçimde değiştirmesi gerektiğini’‘ hatırlatmaya davet ettiklerini bildiren Görgün, şöyle konuştu:

‘‘Bilindiği gibi Uluslararası Çalışma Konferansı geçtiğimiz yıllarda Türkiye’yi sendikal haklar konusunda en kötü ülkeler listesine alarak, ILO Sözleşmeleri’ne uygun bir yasa hazırlama uyarısı yapmıştı. Ayrıca AB üyelik sürecinin önemli bölümlerinden biri olan ‘Sosyal Politikalar ve İstihdam’ konulu 19. Fasıl’ın açılabilmesi için Sendikalar Yasası’nın ILO Sözleşmelerine ve Avrupa Sosyal Şartı’na uygun biçimde değiştirilmesi gerekiyor.

Hükümet bu zorunluluğu sürekli unutuyor. Biz defalarca gerek yazılı açıklamalar ile gerekse sokaklarda yürüyüşlerle hatırlattık. Bir kez de Avrupalı işçi örgütleri bu durumu hükümete kendi dillerinden anlatacaklar.’‘

-“FRANSA’DA, KORE’DE, İTALYA’DA…”-
Kampanyanın ilk aşamasında hükümete e-mail, faks ve mektup yoluyla uyarılar yapılacağını anlatan Görgün, şunları kaydetti:

‘‘Daha sonra Sayın Başbakan hangi ülkeye giderse oradaki sendikalar aracılığıyla bu talebimizi hatırlatacağız. Fransa’ya gitse CGT, Kore’ye gitse KCTU, İtalya’ya gitse CGIL, Brezilya’ya gitse CUT, Güney Afrika’ya gitse COSATU… ‘Hoş geldiniz’ diyecek. ‘Hoş geldiniz ama sendikaların haklarını ne zaman vereceksiniz?’ diye soracaklar. Uluslararası sendikal hareketin Türkiyeli işçileri yalnız bırakmayacağını biliyoruz.

Daha sonra kampanya kapsamında uluslararası bir sendikal heyeti ülkemize davet edeceğiz. Sendika üyesi olduğu için işten atılan işçilerin kurduğu direniş çadırlarını ziyaret edecekler, grevci işçilerle birlikte halay çekecekler.’‘

-İLK YANIT MACARİSTAN’DAN-
Tayfun Görgün, Avrupa Birliği Dönem Başkanlığı’nı şu anda Macaristan’ın yürüttüğüne dikkati çekerek, kampanyaya ilk yanıtın Macaristan sendikalarından geldiğini söyledi.

Görgün, Macaristan Sendikalar Konfederasyonu’nun Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer’e bir mektup yazarak taleplerini ilettiğini belirtti.

Şimdiden 80 ülkeden destek geldi

DİSK’in “Sendikalar Yasası’nın değiştirilmesi” talebiyle başlattığı uluslararası kampanyaya LabourStart.org sitesinden destek geldi. LabourStart’ın düzenlediği mektup kampanyasına 80 ülkeden 2 bin 500 sendikacı katıldı.

“Sendikacıların İnternette Güne Başladıkları Yer” sloganıyla 1998’den bu yana yayın yapan LabourStart sitesi 33 farklı dilde yayın yapıyor. Dünyanın dört bir yanından işçiler ve sendikacılarla ilgili haberler yayınlıyor. Siteye üye olan sendikacılar kampanya için hazırlanan bilgisayar programı sayesinde İngilizce, Fransızca, Almanca, İspanyolca, Portekizce, İtalyanca ve Norveççe hazırlanmış protesto ve uyarı mektuplarını Başbakan R.Tayyip Erdoğan’a ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer’e gönderebiliyor.

LabourStart, kampanya için hazırladığı web sayfasında her gün Türkiye’den işçi haberlerini yayınlıyor. Özellikle Torba Yasa hakkında haberlere yer veriliyor. 3 Şubat günü Ankara’daki Torba Yasa protestolarına polis müdahalesi “Kahire Değil Ankara” başlığıyla verildi.
Web sayfasında ayrıca dünyanın farklı ülkelerinden sendikacılar Türkiye hakkında izlenim ve görüşlerini paylaşabiliyor. 1 Mayıs 2009 ve 2010’da İstanbul’a gelen sendikacılar çektikleri fotoğrafları ve hazırladıkları videoları yayınlıyorlar. Böylece DİSK’in uluslararası kampanyası, son yıllarda giderek yaygınlaşan sosyal medya uygulamaları açısından önemli bir örnek oldu.

Kampanyanın 2. haftasında yaklaşık 2 bin 500 kişi Başbakan’a ve Çalışma Bakanı’na protesto mektupları gönderdi. Aralarında Uluslararası Metal İşçileri Federasyonu (IMF) Genel Sekrteri Jyrki Raina, Uluslararası Nakliyat İşçileri Federasyonu (ITF) Kara Taşımacılığı Sekreteri Mac Urata, Küresel Emek Enstitüsü (GLI) Başkanı Dan Galin, Dünya Sanayi İşçileri Birliği’nden (IWW) Ronald Krinock gibi uluslararası sendikal örgüt temsilcileri Türkiye’deki sendika yasalarının değişmesi için birer elektronik mektup gönderdi.

ABD, Kanada, İngiltere, Avustralya, Fransa, İsviçre, Norveç, Belçika ve İspanya gibi ülkelerin yoğun olarak katıldığı kampanyaya 80 ülkeden destek geldi. Kampanyaya katım olan bazı ülkeler şöyle:
“Cezayir, Arjantin, Avustralya (238), Bahamalar, Avusturya, Barbados, Belarus, Hong Kong, Belçika (130), Bosna Hersek, Botswana, Brezilya, Bulgaristan, Kamerun, Kanada (340), Şili, Kongo, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, İspanya, Etiyopya, Malezya, Finlandiya, İsveç, İsviçre (88), Malta, Fransa (71) Almanya (51), Gana, Yunanistan, Guyana, İzlanda, Macaristan, Endonezya, İran, Irak, İrlanda (64), İsrail, İtalya, Japonya, Kazakistan, Kore, Lübnan, Lüksemburg, Meksika, Nepal, Hollanda (61) , Yeni Zelanda (59), Nijerya, Norveç (124), Umman, Pakistan, Peru, Filipinler, Polonya, Portekiz, Rusya, Sırbistan, Slovenya, Güney Afrika Cumhuriyeti, İspanya (80), Sri Lanka, İsveç (38) İsviçre (15), Tayvan, Trinidad Tobago, İngiltere (377), ABD (431), Uganda, Ukrayna, Uruguay.”

DİSK Genel Sekreteri Tayfun Görgün konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede “Haritada yerini bile bilmediğimiz ülkelerden destek gelmesi ne kadar sevindiriciyse, kendi ülkemizin uluslararası sözleşmeler karşısında sağır ve dilsiz kalması da o kadar üzücüdür” dedi.

Kampanya kapsamında ayrıca Brezilya’dan CUT Genel Sekreteri Joao Antonio Felicio, İsviçre’den SGB Genel Başkanı Paul Rehsteiner, İtalya’dan CGIL Ulusal Sekreteri Danilo Barbi, İspanya’dan UGT Uluslararası İlişkiler Sekreteri Manuel Bonmanti ve Hindistan’dan INTUC Genel Başkanı Sanjeeva Reddy; hükümete ve ülkelerindeki Türkiye büyükelçiliklerine birer mektup göndererek “Türkiye’nin sendika yasalarını ILO sözleşmelerine uygun biçimde değiştirmesi gerektiğini” hatırlattılar. Labour Start üyelerinin gönderdiği mesaj şu şekilde:

“Türkiye’de yürürlükte olan ve çalışma koşullarını belirleyen Sendikalar Kanunu’nun 1980 askeri darbe döneminde düzenlenmiş olduğunu öğrendik. Ülkeniz, ILO’nun sendikal hak ve özgürlüklerin ‘insan onuruna yaraşır iş’ perspektifinin belkemiğini oluşturan 87 ve 98 No’lu sözleşmelerini imzalamış olmasına rağmen, iç hukukunuz hala bu sözleşmelere uygun olarak değiştirilmemiştir. Bu nedenle, ILO’nun da dile getirdiği gibi, Türkiye Cumhuriyeti hükümeti bir an önce ILO sözleşmeleriyle uyumlu yeni bir sendikalar kanunu yapmalıdır. Bunu gerçekleştirmek için hem iş kolu hem de işyeri barajları ve noter şartı kaldırılmalı, sendikal nedenlerden ötürü işten çıkarılmalar yasaklanmalıdır.”

(Euronews ve ANKA’dan derlenmiştir)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*