Home » GENÇLİK » (D)işçi öğrenciler boykotta!

(D)işçi öğrenciler boykotta!

Diyarbakır(Amed) Dicle Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinde okuyan öğrenciler, fakülte yönetiminin son uygulamaları sonucunda boykot kararı aldılar.

Sadece Dicle Üniversitesiyle sınırlı olmayan tüm diş hekimliği öğrencilerinin eğitim süreci boyunca maddi, manevi sömürü ve aşağılanması, özellikle ücretsiz emek gücü olarak kullanılması yıllardan beri süre gelen bir durum.Öyle ki 1000 TL’lik dişçi koltukları bile hiç bir geliri olmayan öğrencilerin kendilerince alınıyor. Konuştuğumuz mezun olan diş hekimi öğrencileri mezuniyetlerinden iki yıl sonrasında bile halen bu borçları ödemeye devam ettiklerini söylüyorlar.

Dicle Üniversitesi’nde son olanlar ise bu sömürü koşullarının daha da derinleştirilmesiyle ilgili. Fakültede okuyan son dönem öğrencilerin mezun olma tarihleri uzatılıyor. Bunun nedeni ise yazın stajyer öğrencileri çalıştırmak ve performanslarını daha da yükseltmek.Sırf bu yüzden öğrencilerin tümü atamalara dahi katılamayacak.

Ayrıca hastalar için kullandıkları bir çok malzemeyi bile devlet hastanesi olmasına rağmen kendileri almak zorunda kalacaklar, üstüne üstlük günde 80 hastaya bakmak zorunda kalacaklarını düşünürsek, öğrencilerin böyle bir külfeti kaldıracaklarını sermaye mantığıyla işletilen üniversitenin burjuvalaşmış yönetimi hiç düşünmüyor.Onların tek düşüncesi performansların artı emek sömürüsü ve ücretsiz emek gücü ile artması.

Konuştuğumuz diş hekimi öğrencilerinden biri kaldığı bir dersten hocaların “2 hafta ekstra hastanede çalışırsan geçiririz” teklifi ile geçirildiğini anlatırken sırf bu örnek bile sözde eğitmenlerin öğrencileri nasıl birer sömürü aracı olarak gördüğünü gösteriyor.

Şu anda Dicle Üniversitesi Diş Hekimliği’nde okuyan öğrenciler boykotta, asistanlar da bu boykota destek veriyorlar. Öğrenciler boykottan sonuç alamazlarsa farklı eylem süreçlerine gececeklerini belirttiler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*