Home » GÜNDEM » Courneuve Dayanışma Evi’nde Kobane etkinliği

Courneuve Dayanışma Evi’nde Kobane etkinliği

25 Ekim Cumartesi Courneuve Dayanışma Evi Kobane konulu bir panel ve etkinlik gerçekleştirdi. Yaklaşık 150 kişinin katıldığı etkinlikte PYD temsilcisi Rojava’nın oluşum sürecini, Rojava’da yaşayan halkları ve kurdukları Kanton yönetimlerini anlattı.

PYD temsilcisi konuşmasında 60lardan bu yana Rojava’nın durumu, hangi halklar yaşıyor?, sayıları ne kadar? bunlardan bahsetti ve Suriye iç savaşı ve burada taraf olmak yerine 3.yolu seçtiklerini söyledi. Rojava’nın inşaa sürecinde kantonal yönetim anlayışını İsviçre’den aldıklarını, kantonlarda yaşayan bütün halklara temsiliyet hakkı verildiğini yüzde kırk kadın kotası koyduklarını, yönetim anlayışlarıyla bölgede çekim merkezi olduklarını söyledi. Rojava’da ki son durum için ise şunları beliriti. “Özellikle Türkiye ve Fransa Rojava’nın inşaasından memnun değiller ve aksi için ellerinden geleni yapıyorlar. Koalisyon güçlerinin de yeterli desteği verdiklerini söylemek güç yalnızca son uçaktan atılan yardım saymazsak. Rojava’nın çevresindeki koylerin tamamı DAİŞ’in elinde. Bu nedenle karada yapılmayan bir harekatın dışında ki hava saldırıları başarılı olmayacaktır. DAİŞ köylerden konumlanıyor. Köylerin büyük bölümü Arap köyleri ve DAİŞ onlarla itifak yaparak Rojava’ya dayanıyor.”

Temsilci Rojava halkının geçim kaynakları için “Suriye’nin petrol olan tek bolgesinin Rojava olduğunu temel gelir kaynaklarının pamuk ve zeytin oldugunu” ifade etti.

PYD temsilcisine salondan sorulan sorularla söyleşi devam etti. Sorular ise şöyleydi; Kadın gerillalar nasıl organize oluyor? Savaşçılar eğitimli mi? ABD’den destek alarak IŞİD’i yenmeye çalışıyorsunuz, IŞİD geriletildikten sonra bu yardım aldığınız güçlerle nasıl bir ilişki kuracaksınız? Kanton yönetimlerinde işçilerin temsilcisi var mı? Yönetimler de feodallara, seyh ve burjuvalara bir sınırlama var mı?

Tüm sorulara yanıt almak mümkün olmazken PYD temsilcisi işçi temsiliyeti konusunda işçilerin örgütlü olmadığı, sendikalarının olmadığını önceki rejimde sendika kurma yasağının olduğunu şimdi yeni yeni bu yönlü alt komisyonların oluştuğunu ve çalıştıkları yerin kararlarını kendilerinin aldığını soyledi.

Söyleşiye katılan hemen hemen herkes PYD’nin uluslararası koalisyon güçleriyle olan ilişkilerinden rahatsızdı.

Etkinliğin on hazırlığında internet yaygın şekilde kulanılarak etkinliği geniş bir kesime ulaştırdık. Panelin online olarak canlı yayını yapıldı. Panelden sonra kolektif hazırladığımız yemeklerimizi hep birlikte yedik, yaklaşık iki saat boyunca gruplar halinde sohbetlere devam edildi. Yemekten elde edilen 600 euroluk geliri Kobaneye yollamak icin YPG temsilcisine verildi.

Courneuve Dayanışma Evi

Courneuve Dayanışma Evi Kobane

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*