Home » GÜNÜN İÇİNDEN » Cam’da kırık sözleşme…

Cam’da kırık sözleşme…

Şişe-Cam işçilerinin grev yasağına karşın 13 günlük direnişinin ardından patron ve sendikanın karşılıklı geri adımlar atmasıyla sözleşme imzalandı.

Sözleşme grev yasağına karşı benzer direnişlerin yaşandığı EMİS-Birleşik Metal, TÜPRAŞ- Petrol İş sözleşmelerinde olduğu gibi gerçekleşti.

Şişe Cam patronu TİS süresini 3 yıla çıkarma, Otocam’ı grup sözleşmesininden çıkarma ve diğer bazı idari dayatmalarını geri çekti. Kristal-İş bürokrasisi ise, bunlara karşılık, işçilerin 2.60’ın bir kuruş altında olmaz ve sözleşme bizim onayımız olmadan imzalanamaz iradesini çiğneyerek 1.85-1.91 saat ücreti zamlarına imza attı.

Cam işçilerinin öncü kesimlerinin sözleşmeye ilişkin değerlendirmesi:

Grev yasağına karşın fiili direnişle idari maddelerde mevcut haklarımızı koruyabildik, ancak sendika bürokrasisinin hem fiili direniş biçimini sınırlı tutması, hem de 2.60’lık zam talebinden işçilerin onayı olmadan geri adım atmasına karşı tepkiliyiz. Daha güçlü bir taban örgütlülüğü ve inisiyatifi geliştirebilseydik, idari haklarımızı korumakla kalmaz, zam talebimiz dahil yeni haklar almadan ve grev yasağını sarsmadan direnişi bitirmezdik.

Sosyal medyada cam işçilerinin sözleşmeye tepkileri:

bir sözleşme topkapı, çıkar diğerinde mersin başka birinde gebze canı ister otocam der bi sonrakinde paşabahçe der raporlar der ikramiye derr maddeler der işten atarım der fırın kaparım der işveren derrr yaparda haa istese. bunların hepsini halletsek bitsede işveren kaşın var bıyığın var boyun kısa uzun der. sendikamız ne yapar ??? ne için vardır?? söyleyeceklerim bu kadar.. yazacak çok şey var.. aynı zamanda da konusacak birşey yok.

BASKAN TEBRİKLER BU AYARI HİC BOZMASSAN SAYENDE EMEKLİ OLURKEN ASGARİ ÜCRETTEN OLUCAM

Birde hesabinizi enflasyonun ne kadar ustune ciktigimiza gore yapin 2.ci sene zammini saymayin zaten 2. Sene enflasyon demek paranin onceki seneye gore kaybettigi deger demek iste sozlesme nin bana gore gercek yuzu. Simdi sadece para olarak bakmayin diyeceksiniz bende size once borclardan kredilerden kurtulalimda bi karnimiz doysun diyeyim

BASKAN’ A SORUYOR VE CEVABINI COK MERAK EDİYORUM BAŞA GELDİGİNDEN BERİ SÖZLEŞME KİTAPÇIĞIMÍZA İŞÇİ ADINA NEYİ EKLEDİK VE NELERİ KAYBETTİK

Taban senin arkanda kurumuna sahip cikarak sonuna kadar dik durdu ama sen bu onurlu serefli cam iscisinin arkasinda kendi hazirladigin taslagin bile arkasında duramadin…yazık…!

Bunlara rağmen büyük bir direnç gösteren cam işçisinin istedikleri oldumu?alınan para sizce yeterlimi?kristal iş üyesi arkadaşlarım sözleşmenin ikinci yılı ,birinci yılındaki kadar çalışmıyormu? neden sadece enflasyon, Genel merkezin kendi yaptığı taslağa bizler hiç bir katkı vermedik, geldi kendi okudu, kendi tamam dedi, şu kadar para dedi ,alabileceklerimizi istemeliyiz dedi ve taslağı yaptı gitti.Soruyorum sizler e taslakta istediklerinin hangisini aldı.parayımı,saat ücretleri yüksek olanların enflasyon kaybınımı,maaşların erken yatmasını mı hangisini ? Kimse kendisini aldatmasın En düşük saat üçretimiz ne kadar oldu ? 10.53 tl yeterlimi sözleşmeliler le aşağı yukarı aynı,ikinci yıl zammı inanın 2018 asgari üçretle aynı olur.Bu mu başarı soruyorum size ey kristal iş üyesi dostlar .Hani bu yola çıkılırken tabanın istekleri olacaktı ,kimin istekleri oldu herkez gördü.Şimdi gerçek tehlike geliyor çok yakında, zaman herşeyin ilacı yaşayıp göreceğiz.(Grev kararı almadan önce bir senaryo var demiştim hatırlarsanız bir çok arkadaşımada anlatmıştım senaryoyu haklı çıktığına sevinmedim dostlar haberiniz olsun)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*