Home » GÜNÜN İÇİNDEN » Bursa’da 4-5 Haziran Grevi

Bursa’da 4-5 Haziran Grevi

Bursa’da 4 Haziran’da Gezi Parkı direnişini selamlamak amacıyla KESK’in aldığı karar doğrultusunda iş bırakılarak alanlara çıkıldı. Saat 12:30′da Mahfel’de toplanan kamu işçileri buradan Heykel müzesinin bulunduğu alan kadar yürüyüş gerçekleştirdiler. Eyleme katılım düşüktü. Eğitim sen üyeleri dışında diğer sendikalardan katılım azdı. Yürüyüşün ardından yapılan basın açıklamasının ardından eylem bitirildi.

5 Haziran’da kamudaki çalışma yaşamını yeniden düzenlemenin bir parçaşı olan 657 sayılı yasada yapılmak istenen değişikliğe karşı uyarı grevi kapsamında Bursa’da eylemler yapıldı. Saat 10 gibi kamu işçileri Heykel Ünlü caddede toplanmaya başladı. Toplanma alanında Taksim direnişini selamlayan sloganlar ön plandaydı. Davul zurna eşliğinde halaylar çekildi. Saat 11.00 gibi kortejler oluşturularak yürüyüş başladı.

Yürüyüş boyunca çevredekiler alkışlarla destek verdiler. “Her Yer Taksim Her Yer Direniş”, “Çapulcular Burada Tayyip nerede” , “Hükümet İstifa”, “Bursa Uyuma Direnişe sahip Çık” sloganları atıldı. Alkış ve ıslıklar hiç susmadı. Bir önceki güne göre katılım daha iyiydi.

Eyleme KESK’e bağlı sendikalar Eğitim Sen, SES, BES, Yapı Yol Sen, Tüm Bel Sen ve Haber Sen pankartları ile katıldılar.

İnönü Caddesi’ni trafiğe kapatan kamu işçileri Cumhuriyet Caddesi’nden Fomara Meydanı’na kadar yürüdüler. Kitlenin alana gelmesinin ardından gezi direnişi eylemlerinde katledilenler için saygı duruşu yapıldı. Kürsü konuşmaları gerçekleştirildi.

Eylem 657 sayılı yasada yapılması düşünülen değişikliklere karşı yapılmış olsada gezi direnişinin ruh ve heyacanı ön plandaydı. Grev halaylarının ardından eylem sonlandırıldı.

b4

b1

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*