Home » DÜNYA » Berlin’de Rosa ve Liebknecht anması

Berlin’de Rosa ve Liebknecht anması

Sosyalizmin önderleri Rosa Luxemburg ve Karl Liebknecht dün katledilislerinin 93. yıldönümünde Berlin’de düzenlenen kitlesel bir yürüyüş ile anıldı. Avrupa’nın değişik şehirlerinden gelen binlerce kişi, Luxemburg ve Liebknecht’in mezarını ziyaret ederek, karanfiller bıraktı.

Etkinlik sabahın erken saatlerinde Sol parti (Die Linke) delegasyonunun mezara çelenk bırakması ile başladı. Birçok sol parti temsilcisinin katıldığı törende BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü de yer aldı. Buradaki konuşmalarda, Luxemburg ve yoldaşlarının mücadelesine vurgu yapılarak dünya genelindeki savaşlar ve kapitalizmin neden olduğu yıkımlar sert bir dille eleştirildi.

Daha sonra Berlin’deki sosyalist, komünist, antifasist, sol parti ve kitle örgütlerinin organize ettiği, her yıl yapılan geleneksel Rosa Luxemburg ve Karl Liebknecht anma yürüyüşü gerçekleştirildi. Yürüyüş saat 10’da doğu Berlin’in Frankfurter Tor meydanında başladı. Başta Almanya olmak üzere Avrupa’nın çeşitli kentlerinden gelen, aralarında Devrimci Proletarya okurlarının da bulunduğu yaklaşık 10 bin kişi kendi bayrak ve pankartlarıyla yürüyüşe geçti. Yürüyüş boyunca sık sık kapitalizm karşıtı sloganlar atılarak, dünyadaki savaşlara son verilmesi mesajı verildi. “Kapitalizme, onun krizlerine ve savaslarina son ver!” (“Den Kapitalismus und seine Kriesen-Kriege beenden!”) “Enternasyonel dayanismayi yükselt!”, “Ana düşman kendi ülkemizde ve adi Alman emperyalizmi!” sloganları atıldı.

Yürüyüş kortejinde Kürdistanli, Türkiyeli devrimci örgütlerin yanı sıra, Bask, Katalan, Filistin, İran, İtalya ve Latin Amerika ülkelerinden sol örgütler yer aldı. Gençlerin yoğunlukta olduğu yürüyüşün başını ise DDR kökenli yaşlı kuşak çekti. Yaşlılığın verdigi hicbir fiziki engel onlari bugün evlerinde tutamamıştı. Kimi bastonlarindan, kimi kolundaki görece dinç partnerinden destek alarak kizil karanfillerini Luxemburg ve Liebknecht’in yanıbaşına usulca biraktılar.


Pankart ve dövizlerde ağırlıklı olarak göze çarpan ise sosyalizmin önderleri Marx, Engels, Lenin, Rosa ve Liebknecht´ti.

Yaklaşık iki buçuk saat süren anma eylemi Karl ve Rosa’nın mezarlarının ziyaret edilmesinin ardından son buldu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*