Önceki eylemlere göre katılım oldukça yüksekti.

Ver.di ve IG Metall,Charite ve Vivantes hastaneleri taşeron işçileri benzer taleplerle eyleme destek verdi.

Sendika grevden önce,velileri bilgilendirmek ve desteklerini almak üzere çağrı yaptı.Sendikanın çağrı metni şöyle;


Sevgili Veliler,

Berlin Eğitim ve öğretim Sendikası GEW, sözleşmeli öğretmenleri 12 Mayıs 2016 perşembe günü, tekrar bir günlük greve (iş bırakmaya) çağırıyor. GEW,aynı iş için aynı ücret ilkesini hayata geçirebilmek için,öğretmenleri greve çağırıyor. Maliye senatörü ile görüşüp, öğretmenleri ve işlerini ciddiye alan bir anlaşma yapmak ve bu sonuçların uygulanmasını sağlamak için çalışıyor. Yalnız memur öğretmenler ile sözleşmeli öğretmenlerinin gelirlerinin eşitlenmesini değil, ilk okul öğretmenleri ile ortaokul ve lise öğretmenlerinin gelirlerinin eşitlenmesini de istiyor. Ayrıca, öğretmen olmamalarına rağmen, öğretmen ihtiyacının karşılanabilmesi için ise alınan kişilere  başarılı olmaları için gerekli olanakların verilmesini istiyor. Onları ucuza çalıştırıp, tasarruf etmek yöntemini engellemek istiyor. Nisan ayının sonunda maliye senatörü ile yaptığımız görüşmede, ne istediğimizi ve neden istediğimizi yazılı halde kendilerine sunduk. Bu güne kadar senatörden her hangi bir cevap almadık. Olumsuz gelişmelerin sorumlusu senattir. Maalesef, senati uyarabilmek için, öğretmenleri tekrar greve çağırmak zorundayız. Sizlerin ve öğrencilerimizin bu grevden etkileneceğini biliyoruz. Öğretmenleri haklı davalarında destekleyeceğinizden eminiz. Sizlere öğretmenler adına gösterdiğiniz dayanışma ve anlayış için teşekkür ediyoruz.

Dostca Selamlarımızla

Başkan Doreen Siebernik

Yönetim kurulu üyesi/ toplu sözleşme sorumlusu Udo Mertens

Berlin,  26.01.2016 GEW-Streikkundgebung von Lehrern vor der Senatsverwaltung für Finanzen in der Klosterstraße. Die GEW Berlin fördert vom Berliner Finanzsenator die Aufnahme von Tarifverhandlungen.

Berlin, 26.01.2016 GEW-Streikkundgebung von Lehrern vor der Senatsverwaltung für Finanzen in der Klosterstraße. Die GEW Berlin fördert vom Berliner Finanzsenator die Aufnahme von Tarifverhandlungen.