Home » GÜNÜN İÇİNDEN » Yalçın Çakmak: Üniversiteden çok mahkemede vakit geçiriyorum

Yalçın Çakmak: Üniversiteden çok mahkemede vakit geçiriyorum

Merhaba;

Ben, Tunceli Üniversitesi Tarih Bölümünde araştırma görevlisi olarak çalışmaktayım. 01. 08. 2009 tarihinde Tunceli-Hozat ilçesinde gerçekleştirilen ve o dönem halen yaşayan hükümlü kanser hastası Güler Zere’nin cumhurbaşkanı tarafından affedilmesi için yapılan bir basın açıklamasına katıldığım için Hozat mahkemesinde “suç ve suçluyu övmekten” ötürü yargılandım. Mahkeme bir senelik yargılama sürecinden sonra görevsizlik kararı vererek dosyayı “terör örgütü propagandası yapma” hükmüyle Malatya Ağır Ceza Mahkemesi’ne (ACM) gönderdi. İşin garip olan yanı da, henüz hangi örgütün propagandası ile yargılandığımı bilemiyor olmam. Anlayacağınız başından itibaren “düzmece bir yargılamalar serisi” ile karşı karşıyayım.

Ne yazık ki yaşadıklarım sadece bunlardan ibaret değil. Polis tarafından sürekli rahatsız edilmekle birlikte, sayısını benim bile hatırlayamayacağım tezgâhlanmış fezlekelerden ötürü savcılar tarafından başlatılan soruşturmalara ve neticede de açılan mahkemelere konu olmaktayım. Bu yüzden de, çalıştığım üniversiteden çok mahkeme salonlarında vakit geçirdiğimi söylesem mübalağa olmaz. Çeteleşmiş bir devlet mekanizmasının tetikçisi haline gelmiş bir hukuk sisteminin, başından beri insanlarımıza neler yaşattığını en az sizler de benim kadar bilmektesiniz.

Bütün bu yaşadıklarımdan ötürü, siz değerli dostlarımın desteğine ihtiyacımın olduğunu düşünüyorum. Bana yönelik uygulanacak olan cezai işlemlerden zerre kadar çekinmiyorum. Tek gayem, beni yargılayanlara yalnız olmadığımı göstermek.

Yukarıda da bahsetmiş olduğum gibi, Güler Zere ile ilgili olan duruşmam, 26.01.2012 tarihinde Malatya 3.Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek. Sizlerden isteğim, duruşmaya fiziki olarak katılamayacak olsanız da, ilgili yargılamaya yönelik kaleme alacağınız yazılarınız ve mahkemeye göndereceğiniz mektuplar ile bu pespayeliğe yönelik tepkilerinizi sunmanız olacaktır. Daha şimdiden sabır ile beni dinlediğiniz için sizlere ilk teşekkürümü sunuyorum. Her daim muhabbetle kalmanız dileklerimle…

Yalçın Çakmak
E-mail: yalcincakmak82@gmail.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*