Home » DÜNYA » Basel’de coşkulu 1 Mayıs

Basel’de coşkulu 1 Mayıs

İsviçre Basel’de 1 Mayıs her yıl olduğu gibi bu yılda biri resmi ve diğeri devrimci kızıl Blok’un örgütledigi iki farklı 1 Mayıs biçiminde gerçekleşti.

Diger yıllara oranlara daha kitlesel bir 1 Mayıs gerçekleşti. Aralıksız süren yağmur ve pandemi koşulları ile birlikte düşünüldüğünde özellikle devrimci Kızıl Blok kitlesinde sayısal nicelik artışı altı çizilmesi gereken özelliklerindendi.

Saat 11.00 gibi Messe Platz’da yürüyeşe geçen kitle, yağmur altında şehrin ana caddelerinden sloganlar eşliginde Barfüsser Platz’a ulaştı. Farklı noktalarda durularak konuşmaların yapıldığı yürüyüş korteji Barfüsser Platz’dan, resmi yürüyüş güzergahını terkederek Basel Kanton Hastenesine doğru yürüyüşe yöneldi.

Hastane önüne gelindiginde 1 Mayıs korteji, sağlık işçileri ile dayanışma duygularının yanısıra ağır ve sağlıksız çalışma koşullarına dönük tepkiler dile getirildi. İsvicreli sendika, parti ve farklı devrimci organizasyonların yanısıra Türkiyeli Devrimci grupların da önemli bir bileşenini oluşturduğu kortej St.johan Park ‘a ulaştı. Burada yapılan kısa konuşma ve okunan bildirilerle 1 Mayıs sonlandırılıldi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*