Home » GÜNDEM » Bakırköy Eyleme Çağırıyor #direnbakırköy

Bakırköy Eyleme Çağırıyor #direnbakırköy

Diren Bakırköy Çamlık Parkı Formu tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan açıklama BJK tarafından yapılan yazılı açıklama sonrasında Bakırköy Belediyesinin işçi ve emekçilerin olan alanları Spor A.Ş peşkeş çekmesini kanıtlar nitelikte, Bakırköy’de ki işçi ve emekçiler yaşanan bu rant karşısında seslerini duyurmak için bir araya gelerek eylem kararı aldılar.
Diren Bakırköy Çamlık Parkı Forumunun yaptığı çağrı ile cumartesi günü bir eylem yapılacak. 28 Mayıs Cumartesi Saat: 15.00’da Bakırköy Meydanında bir araya gelecek olan işçi ve emekçiler yaşam alanlarına dönük yaşanan bu saldırıya karşı seslerini yükseltecekler. Bakırköy’lü emekçiler herkezi yaşam alanlarına sahip çıkmak için eyleme çağırıyor.
BEŞİKTAŞ SPOR KLÜBÜ RESMİ AÇIKLAMA YAPTI: BAKIRKÖY BELEDİYESİ İLE MUTABAKATA VARDIK

Sevgili Bakırköylüler, komşularımız. Birkaç gün önce sayfamızdan yaptığımız yazılı basın açıklamasını doğrular nitelikte bir açıklama da Beşiktaş Spor Kulübü’nden geldi.

Açıklamamızın ardından yürüttüğümüz çok yönlü çalışmanın sonunda bugün Bakırköy Lisesi Mezunlar Derneği’nin etkinliğinde kısa bir açıklama yapan Bülent Kerimoğlu, Beşiktaş Spor Kulübüyle bir anlaşmanın söz konusu olmadığını söyledi ve halkı yanıltmaya dönük ifadeler kullandı.

Ancak Beşiktaş Spor Kulübü’nün resmi web sitesi olan www.bjk.com.tr‘de 19 Mayıs Perşembe günü saat 15.14’te yayınlanan resmi basın açıklamasında, Kerimoğlu yalanırken anlaşmanın detaylarına ilişkin bilgilere yer verildi.

Acil eylem çağrısı yapıyor ve tüm Bakırköylüleri eyleme, sosyal haklarımıza, spor tesisimize, çocuklarımızın geleceğine, Bakırköy’e sahip çıkmaya çağırıyoruz!

28 Mayıs Cumartesi günü saat 15.00’da Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda toplanıyoruz!

Atatürk Spor ve Yaşam Köyü yalnızca ve yalnızca Bakırköylülerindir! Beşiktaş Spor Kulübü ile ortaklaşa kullanılması kabul edilemez!

DİREN BAKIRKÖY ÇAMLIK PARKI FORUMU

Beşiktaş Spor Kulübü tarafından yapılan açıklama:

http://www.bjk.com.tr/tr/haber/66537/bjk_bakirkoy_osmaniye_ataturk_olimpiyat_koyu_rsquo_ne_iliskin_duyuru.html

BJK Bakırköy Osmaniye Atatürk Olimpiyat Köyü’ne İlişkin Duyuru
Beşiktaş Jimnastik Kulübü Derneği, kurulduğu 1903 tarihinden bu zamana kadar Türk sporuna vermiş olduğu katkılarla kamuya mal olmuş, dürüstlük ve adalet başta olmak üzere ahlaki unsurları ve insani erdemleri her şeyin üzerinde tutan armasındaki ay-yıldızın ve renklerinin temsil ettiği değerlere layık olması gerektiğini bilen, çalışkanlığa; kazanmaktan önce cesaret, azim ve inançla; ekip ruhu içinde vazgeçmeden mücadele etmeye önem veren, insanlar arasında ırk, dil, din, renk, mevki, cinsiyet ayrımı gözetmeden herkese hoşgörü ile yaklaşan, Özkaynaklarına, gençlere özel önem veren; sabır ve disiplinle onları geliştirmeye çalışan ülkenin en güzide spor kulüplerinden birisi olmuştur.

Beşiktaş Jimnastik Kulübü Derneği, ülkemizin her köşesinde gençlerin spora yönlendirilmesi amacıyla çok büyük yatırımlar gerçekleştirmiştir. Bu yatırımlar sayesinde ortaya çıkan tesislerden binlerce genç sporcu faydalanmaktadır. Derneğin bu faaliyetlerinin devam etmesinde kamu yararı olduğu izah gerektirmeyecek kadar açıktır.

Bu amaç ile Kulübümüz ile Bakırköy Belediye Başkanlığı arasında oluşan mutabakat gereği Bakırköy Atatürk Yaşam Köyü Tesisleri’nin üzerinde Kulübümüz lehine bedeli mukabilinde 10 yıllık üst hakkı tesis edilecektir. Finansman ve hizmet işbirliğine dayanan proje ile birlikte; mevcut tesisler yenilenecek, güncel ihtiyaçlara cevap veren, rasyonel kullanıma elverişli, fonksiyonel ve günümüz koşullarına uygun modern tesislere dönüştürülecektir. Tüm bu işlerden doğan bakım, onarım ve tadilata ilişkin masraf ve sorumluluk Kulübümüze ait olacaktır.

Proje ile birlikte; tesislerde çalışan Belediye personelinin idari, mali hukuki ve haklar yönünden hiçbir kayba uğramadan Kulübümüz personeli olarak çalışmaya devam edecektir.

Proje ile birlikte tesislerde faaliyet gösteren amatör kulüpler tesisleri kullanmaya ve sportif faaliyetleri sürdürmeye devam edecektir.

Proje ile birlikte tesislerde sunulacak her türlü hizmetten gerçek ve tüzel kişilerin faydalanması sağlanacaktır.

Proje ile birlikte; tüm masrafı ve sorumluluğu kulübümüze ait olmakla birlikte sporcu sağlığı merkezi ve 235 öğrenci kapasiteli, 13 sınıflı ve 44 personelin hizmet verebileceği 1.200 m2 kapalı alanı bulunan yeni kreş binaları inşa edilip Bakırköy Belediye Başkanlığı’na teslim edilecektir.

Ülkemizin her köşesinde gençlerin spora yönlendirilmesi amacıyla çok büyük yatırımlar gerçekleştiren, bu yatırımlar sayesinde ortaya çıkan modern tesislerden binlerce genç sporcuyu faydalandıran ve faaliyetlerininin devamında kamu yararını esas alan Kulübümüz ile Bakırköy Belediye Başkanlığı, bölgede sporu desteklemeyi sevdirmeyi ve yaygınlaştırmayı amaçlamaktadır.

Kamuoyuna duyurulur

Beşiktaş JK

16 Mayıs 2016 pazartesi günü Diren Bakırköy olarak yaptığımız basın açıklaması ise şu şekildeydi: Diren Bakırköy’den Yazılı Basın Açıklaması

BAKIRKÖY’Ü RANTA AÇANLARA SESLENİYORUZ, BAKIRKÖY SATILIK DEĞİL!

Değerli Bakırköylüler, komşularımız!

Son günlerde basında yer alan kimi haber ve açıklamalar bizleri bu basın açıklamasını yapmaya zorunlu kılmıştır.

Bakırköy Atatürk Spor ve Yaşam Köyü olarak, Bakırköylülere yıllarca hizmet vermiş, içerisinde futbol sahaları, açık ve kapalı tenis kortları, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi, kapalı yüzme havuzu, kreşler, açık ve kapalı spor salonu, açık voleybol sahası, çocuk odası, resim atölyeleri, görme engelliler sesli kütüphanesi, kütüphane, basketbol sahaları, Bakırköy’ün 21 amatör mahalle takımının yer aldığı spor kompleksinin Beşiktaş Spor Kulübü’ne devredildiğini öğrenmiş bulunuyoruz.

Beşiktaş Spor Kulübü Fikret Orman, 14 Mayıs Cumartesi günü gerçekleştirilen 2015 yılı olağan idari ve mali genel kurul toplantısında kulübe kazandırdıkları yeni tesis hakkında bilgi verdi. Orman, tesisle ilgili “Bakırköy’de Olimpiyat Köyü olarak bilinen tesisi devraldık. Böyle bir tesisi bize verdiği için sevgili dostum Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu’na tüm camiam adına çok teşekkür ediyorum. Burası Bakırköy Adliyesi’nin hemen yanında 50 dönüm bir arazidir. Bir olimpiyat köyü gibi yapılmıştır. Burayı bütün amatör şubelerimizi toplayacağımız bir şekilde dizayn edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Yine bu yönde basına, anlaşmanın tamamlandığını bildiren açıklamalarda bulunan Fikret Orman; 16 Mayıs Pazartesi akşamı Lig TV’de yayınlanan ‘Maraton’ adlı programda; Bakırköy Atatürk Spor ve Yaşam Köyü Kompleksini devraldıklarını, yatırımlarıyla iyileştirilerek E-5’in kenarındaki bu önemli alanı Beşiktaş Spor Kulübü’nün alt yapısına kısa zamanda açılacağını belirtti. Toplantıda gerçekleştirdiği sunumda Atatürk Spor ve Yaşam Köyü’nden görüntülerle sunumunu gerçekleştiren Fikret Orman geçtiğimiz aylarda Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu ile bir araya gelmiş, el sıkışan pozları basına yansımıştı.

Gezi Direnişi’nden bu yana ülkenin ve Bakırköy’ün sorunlarına eşitlik, adalet, özgürlük ve demokrasi temelinde yaklaşarak, insanca bir yaşam mücadelesi veren Diren Bakırköy Çamlık Parkı Forumu üyeleri olarak 14 Mayıs Pazartesi akşamı toplanarak gelişmeleri değerlendirdik.

Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu’nun ilk günden bugüne görev zaafiyeti, antidemokratik uygulama ve çıkışları, Bakırköy’ü pazara açan hamleleri başta olmak üzere çok sayıda konuyu tartışarak açığa çıkardığımız bazı soruları sormayı, demokrasimiz ve Bakırköyümüz adına bir sorumluluk biliyoruz.

1-Sözü dolandırmadan, kime hizmet üretmek adına görevdesiniz?

2-Beşiktaş Spor Kulübü Fikret Orman’ın kesinleşmiş ve bir anlaşmanın sonuna gelindiğini ifade eden açıklamalarının ardından görüştüğümüz, bilgi aldığımız belediye meclis üyeleri, ilçe başkanı ve belediye yetkililerinin iradesi dışında kapalı kapılar ardında aldığınız gizli kararlar yönetim anlayışınızın somut hali midir?

3-Bakırköy, Bakırköylünündür. Kamunun arazisini, spor tesisini Bakırköylünün bilgisi ve izni olmaksızın satışa çıkartacak yetkiyi ve cürreti nereden buluyorsunuz?

4-Sosyal belediyecilik fikrinden hızla uzaklaştırdığınız Bakırköy’ü, ranta ve pazara açarken hangi sıfat ve kimlikle hareket ediyorsunuz?

5- Beşiktaş Spor Kulübü Başkanı Fikret Orman’ın resmi toplantısında açıkladığı devir işlemini yalanlayabiliyor musunuz? Aksi yönde bir açıklama yapmanızı sabırsızlıkla bekliyoruz.

İçerisinde Yüce Spor, Bakırköyspor, Osmaniye İstiklal Spor, Yeşilköy Spor, Şenlikköyspor, Sümerspor, Zara Spor, İncirlispor, Aslanspor, Bakırköy Gençlik Spor, Ataköy Çobançeşme Spor, Ataköy Spor, Barışspor, Bakırköy Bocce, THY Spor, Dostlukspor, Kemahspor, Kartaltepe Spor, 1903 Spor gibi mahalle amatör kulüplerinin de yer aldığı, 60’a yakın taşeron işçinin çalıştığı, Bakırköylülerin yararlanabileceği tek işlevli spor kompleksini işlevsizleştirerek satışını gerçekleştirmenin kabul edilebilir, hafife alınır bir yanı yoktur!

Gezi’nin yıldönümüne yaklaştığımız şu günlerde, kamu yararının büyük bir aymazlıkla hiçe sayılması, sıradanlaştıralamayacak boyutta bir cinayetin habercisidir! Emeğe, işçi haklarına, doğaya, insanca yaşam haklarına, Bakırköylünün sağlıklı yaşam hakkına dönük açık bir saldırı niteliği taşıyan bu işleme sessiz kalınamaz.

Aylardır bitmeyen ‘tadilat’ oyalamacasıyla Bakırköylünün kullanımına kapadığınız yüzme havuzu ve diğer spor komplekslerinin işlevsizleştirerek satışına zemin hazırladığınız aşikar. Tipik bir rant senaryosu olarak kapalı spor salonunda ‘kendiliğinden’ çıkan yangın, komedinizin son perdesidir.

Kendinden menkul, Kerimoğlu’nun ağzından çıkan sözlerle yönetilen bir belediyeyi ve onun beslendiği siyasal anlayışı reddediyor ve konuya ilişkin ivedilikle bir açıklama yapılmasını, meselenin belgeleriyle açığa çıkarılmasını bekliyoruz.

Konunun takipçisi, eylemcisi olacağız.

DİREN BAKIRKÖY ÇAMLIK PARKI FORUMU

One comment

  1. Oylarımızla seçtiğimiz Başkanın çocuklarımızın spor yaptığı yerleri peşkeş çekmesi ve partisinin buna ses çıkarmamasını nefretle kınıyorum.Bundan sonra hangi yüzle oy istemek için karşımıza çıkacaklar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*