Home » GÜNDEM » Ankara’da Kadınların KHK’ye Karşı Eylemi

Ankara’da Kadınların KHK’ye Karşı Eylemi

Kamu Emekçileri Sendikası (KESK) Kanun Hükmünde Kararnamelerle gerçekleştirilen kamu emekçilerine yönelik ihraç ve açığa alma saldırılarına karşı başlattığı her cumartesi Ankara Sakarya Caddesi’nde gerçekleştirilen eylem bu hafta 8 Mart gündemli yapıldı.

Eylem polis ablukasında saat 14:00’da basın açıklaması ile başladı. Basın açıklamasında 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü tarihine vurgu yapıldı. KHK’larla ihraç edilen emekçi kadınların dün olduğu gibi bugün de direnmeye devam ettikleri ifade edildi. Cinsiyetçi yasa ve uygulamalarla cinsel istismarı ve tecavüzü meşrulaştıtan AKP’nin, toplumun tüm kesimlerini teslim almaya çalıştığı dile getirildi.

Basın açıklamasından sonra KESK Eşbaşkanı Şaziye Köse de bir konuşma yaptı. Köse, ihraçların, baskıların, yasakların ve anti-demokratik uygulamaların kadınların direnişini engelleyemeyeceğini, kadınların güçlü bir şekilde “Hayır”ı örgütleyeceklerini ifade ederek “Biz döneceğiz, siz gideceksiniz “dedi.

Daha sonra ihraç edilen kamu emekçisi kadınlar konuştu. Kadınlar OHAL’e baskılara yasaklara karşı direneceklerini, geri adım atmayacaklarını söylediler. Eylem türküler, halaylar ve sloganlarla sona erdi. Eyleme Ankara İşçi Meclisi de dövizleri ile katılarak destek verdi.

Saat 17:00’de ise Ankara İşçi Meclisi 116 gündür devam eden Yüksel Caddesi’ndeki direnişe 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla dayanışma ziyaretinde bulundu. Yüksel’in başından sloganlar atılarak direniş alanına gidildi. Saat 18:00’de yapılan kapanış konuşmasıyla beraber ziyaret sonlandırıldı. Konuşmada direnişçilerden Semih Özakça 11 Mart’ta açlık grevine başlayacaklarını deklare ederek dayanışma çağrısında bulundu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*