Home » GÜNDEM » Ankara’da açlık grevlerine destek eylemi

Ankara’da açlık grevlerine destek eylemi

Cezaevlerinde başlatılan açlık grevinin 50. günü geri kalırken direnişe destek vermek ve hapishanelerde ölümler olmadan taleplerin bir an önce yerine getirilmesi için yapılan eylemler ülke genelinde sürüyor.

Ankara’da dün saat 16:30’da YKM önünde bir araya gelen TUHAD-FED ve tutuklu anneleri, milletvekilleri, siyasi partiler, sendika temsilcileri ve aralarında Devrimci Proletarya’nın da olduğu devrimci kurumlar Adalet Bakanlığı önüne yürüyerek bir eylem gerçekleştirmek istedi.Ancak kitlenin önü TOMA panzer ve çevik kuvvet ekipleriyle kesildi.

Emniyet güçleriyle yapılan görüşmelere BDP milletvekili Levent Tüzel ve Pervin Buldan da katılarak barikatın kaldırılarak yürüyüşün başlaması için girişimlerde bulundular. Ancak yapılan görüşmeler sonuç vermeyince kitle, tutsak annelerinin de durumunu gözeterek açıklamayı polis barikatı önünde gerçekleştirdi. TUHAD-FED adına yapılan açıklamada:

“12 Eylül’ de 63 kişiyle başlatılan süresiz dönüşümsüz açlık grevi 50. gününü geride bıraktı. Direnişe her geçen gün yeni katılımlar olmakta ve açlık grevinde bulunan tutsakların sayısı bugün itibariyle 700’e yaklaşmış durumdadır.

Cezaevlerindeki tutsakların talepleri; Sayın Abdullah Öcalan’ın sağlık,güvenlik, özgürlük koşullarının sağlanması ile anadilde eğitim ve savunma haklarının tanınmasıdır.Bu talepler Kürt halkının özgürlük ve demokrasi mücadelesinde sürekli gündeme taşıdığı adaletin, eşitliğin, kardeşliğin ve onurlu barışın yolunu açacak taleplerdir.

Vicdan sahibi herkes gibi, Kürt halkının evrensel, insani, demokratik meşru taleplerini kabul etmekten başka çıkar yol bulunmamaktadır.İmralı’daki tecridin kaldırılması, anadilde eğitim ve savunma hakkıının tanınması, diyalog ve müzakere yolunun benimsenmesi çözümün yolunu açacaktır.Bunun için herşeyden önce, iktidar, “dağda öldürmekle şantaj yapılmayacağı gibi, cezaevinde ölmekle de devlete şantaj yapılmaz” gibi gayri insani anlayışı bir an önce terk etmelidir. Vahim ve trajik sonuçlar ortaya çıkmadan tutsakların talepleri kabul edilmelidir.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamanın ardından BDP milletvekilleri Pervin Budan ve Levent Tüzel birer konuşma yaparak açlık grevlerinin taleplerini bir kez daha vurgulayarak, hükümetin yaşananlara gözlerini kapamasına tepki gösterdi.

Açıklamanın ardından tutsak anneleri oturma eylemi başlattı. Türkçe ve Kürtçe yapılan konuşmalarda tutsakların taleplerini savunduklarını ifade eden analar çözüm için adım atılması gerektiğini belirtti. Uzun süre devam eden oturma eyleminin ardından tutsak anneleri BDP İl binasına kadar yürüyerek eylemi sonlandırdı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*