Home » GÜNDEM » 100’üncü yılda soykırımla yüzleş

100’üncü yılda soykırımla yüzleş

Nor Zartonk’un çağrısıyla1915 Ermeni Soykırımı’nda hayatını kaybedenler soykırımın 100’üncü yılında Taksim’de anıldı.

Saat 18.30’da Galatasaray Lisesi önünde biraraya gelen eylemciler burada dövizler ve sloganlar ile Fransız Konsolosluğu’na yürüdü.  Ermenice ve Türkçe soykırımı lanetleyen dövizler eylemde taşınırken polis, dövizlerin “provokasyona yol açtığını” öne sürürerk indirilmesini istedi. Kısa bir gerilimin ardından yürüyüş devam etti.

Yürüyüşte “100’üncü yılda soykırımla yüzleş” yazılı pankart taşındı. Kürtçe, Türkçe, Ermenice sloganlar atıldı. Eylemde yaşamını yitirenler anısına kırmızı mumlar yakıldı. Fransız Konsolosluğu önünde Ermeni Soykırımı’nı Anma Platformu ile buluşuldu. Anma, konsolosluk önünde soykırımı sembolleyen 19.15’te başladı.

Soykırım mağduru olan Heghnar Watenpaugh söz alarak “Adalet istiyorlar, adalet istiyoruz. Bugün burada dünyanın dört bir yanından inkara karşı durmak için gelmiş olan Ermenilerle birlikteyiz, acılarımızın telafisi ve haklarımızın iadesine yönelik arayışımızda bizlere destek veren Türkiyelilerle birlikteyiz” dedi.

Ermeni Soykırımı’nı Anma Platformu adına Nurcan Kaya’nın okuduğu basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı;

“İki yıl içerisinde Anadolu’nun en köklü halklarından birisi tasfiye edilmişti. 24 Nisan bir halkın maruz kaldığı şiddetin başlangıç günüdür. Şiddet, katliamla, katliam sürgünle, sürgün tecavüzle, tecavüz hırsızlıkla, hırsızlık talanlarla el ele ilerledi.

Bu yüzleşmenin gerçekleşmesi için çabalamak yanı başımızdan kopartılıp alınan halkların anısını yaşatmak için bir sorumluluktur. Yüzleşmenin gerçekleşmesini sağlamak Hrant Dink’e, Sevag Balıkçı’ya, Maritsa Küçük’e olan borcumuzdur. Kendi vicdanımıza karşı olan borcumuzdur.”

Anma’da Hrant Dink, Sevag Balıkçı ve Maritsa Küçük’te unutulmadı. Anma konuşmaların ardından Ermenice ağıtlar eşliğinde sonlandırıldı.

100.yilinda-ermeni-soykirimi-yuruyusu-19

100.yilinda-ermeni-soykirimi-yuruyusu-17

100.yilinda-ermeni-soykirimi-yuruyusu-16

100.yilinda-ermeni-soykirimi-yuruyusu-11

100.yilinda-ermeni-soykirimi-yuruyusu-9

100.yilinda-ermeni-soykirimi-yuruyusu-1

100.yilinda-ermeni-soykirimi-yuruyusu-2

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*